Rubrika | Naše téma, Tipy a rady

Pozor na popraskané hadičky a zapínání mlhovek aneb 5 tipů, jak připravit auto na podzim

15. 10. 2020 - Redakce

Podzimní čas je dobou, kdy byste měli věnovat pozornost svému čtyřkolovému parťákovi. Nezapomeňte, že správná příprava na zimu má vliv i na pojištění. Pokud například bouráte v zimě na letních pneumatikách, pojišťovny vám škodu nemusí proplatit.

Zkontrolujte stěrače a nalijte nemrznoucí směs

Na podzim a v zimě budete stěrače používat daleko častěji než přes léto. Zkontrolujte tedy, jestli stírají správně, případně je vyměňte.

Stejně tak naplňte nádobu pro ostřikovače nemrznoucí směsí. A předtím, než spadnou teploty pod nulu, skla několikrát ostříkněte, aby se nemrznoucí směs dostala i do hadiček. Díky tomu vám nádoba ani hadičky při poklesu teplot nepopraskají.

Zkontrolujte světla a připomeňte si, jak používat mlhovky

Kontrola světel by měla patřit k těm pravidelnějším v každém období. Na podzim na ni proto také nezapomeňte. Postupně zapínejte všechna světla a zjistěte, zda není některá ze žárovek prasklá.

Stejně tak nezapomeňte i na kontrolu mlhovek. Pamatujte na to, že ty se automaticky nerozsvítí. Pokud tedy jedete v husté mlze nebo silném dešti, je potřeba je zapnout manuálně. Přední mlhovky slouží k tomu, abyste viděli vy, zadní zase k tomu, aby vás včas viděli řidiči za vámi.

Zároveň mlhovky nezapomeňte vypnout, když se viditelnost zlepší nebo se dostanete například do kolony a za vámi stojí další auta. Silné světlo by totiž řidiče oslňovalo,“ upozorňuje mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Od listopadu nasaďte zimní pneumatiky

Pokud je na silnici sníh, led nebo námraza, musíte mít od 1. listopadu do 31. března nasazené zimní pneumatiky. Kromě toho, že zajistí větší bezpečí, tak jsou důležité i proto, aby vám platila pojistka. Pokud byste totiž jeli v zimě na letních pneumatikách a bourali, pojišťovna vám škodu nemusí proplatit. „U každé škody vždy posuzujeme, jestli měl fakt, že auto mělo letní pneumatiky, vliv na nehodu,“ upozorňuje Maťašeje.

Pozor na srnky a kuny

Podzim je také obdobím, kdy se zvyšuje pravděpodobnost, že na silnici potkáte nějaké zvíře. V tomto období je tedy vhodné jezdit s lehčí nohou na plynu a také myslet na havarijní pojištění. „U pojištění je potřeba mít sjednané riziko Střet a poškození zvířaty. Díky tomu vám pak škody na vašem autě zaplatí pojišťovna,“ podotýká Maťašeje. Nezapomeňte ale ke každé srážce se zvířetem přivolat policii.

Kromě nehody na silnici se havarijní pojištění týká také poškození, která vám udělají zvířata na stojícím autě. „Typickým příkladem jsou kuny, které se na podzim a v zimě rády ohřívají v prostoru motoru, kde překoušou kabely a auto je pak nepojízdné,“ dodává Maťašeje.

Dodejte autu „šťávu“

Na podzim je také vhodná doba ke kontrole stavu kapalin. Zaměřte se hlavně na:

– chladící kapalinu

– motorový olej

– brzdovou kapalinu

U chladící kapaliny můžete pomocí hustoměru jednoduše zjistit, jestli je směs vhodná i pro teploty pod bodem mrazu.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv