Rubrika | Tipy a rady

Pozor na vadné plynové spotřebiče a ucpaný komín. Hrozí vám smrtelné nebezpečí!

20. 01. 2014 - Redakce

Vytápění a ohřev teplé vody pomocí plynového kotle či ohřívače je velmi úsporné a pohodlné, je však nutné dbát na technický stav zařízení a nepodcenit přísun vzduchu do místa instalace. Zvýšenou pozornost je nutné věnovat hlavně „komínovým“ spotřebičům.  Plynový hořák totiž spotřebovává kyslík z místnosti, kde je umístěn, a spalováním plynu vzniká oxid uhelnatý, který může způsobit i smrtelnou otravu. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů, jak riziko těchto nehod snížit.

Používejte plynové spotřebiče s pojistkou spalin

Teplotní pojistka spalin je z hlediska bezpečnosti klíčovou součástí komínového plynového spotřebiče. Zejména u starších zařízení však tato pojistka nefunguje nebo úplně chybí. „Pojistka monitoruje teplotu spalin v odtahu do komína. Pokud teplota spalin na nějakou dobu, obvykle šedesát sekund, stoupne nad limitní hodnotu, znamená to, že má komín špatný tah a spotřebič je automaticky odstaven z provozu,“ popisuje princip fungování teplotní pojistky Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem a servisem otopné techniky. Spotřebiče, které teplotní pojistkou vybaveny nejsou, problém v odtahu spalin nezaznamenají, a nebezpečné plyny následně končí v místnosti, v níž je zařízení instalováno. Pokud používáte starší ohřívač bez pojistky spalin, je vhodné zvážit investici do modernějšího a bezpečnějšího zařízení. Přístroje bez pojistky spalin nesmí být instalovány v obytných místnostech!

Zabezpečte dobré větrání místnosti

Místnost, v níž je umístěn plynový spotřebič, musí být dostatečně větraná. Hlavně v koupelnách, kde je většinou umístěna karma nebo plynový zásobníkový ohřívač, hrozí při nedostatečném přísunu čerstvého vzduchu nebezpečí udušení. Plynový hořák totiž spotřebovává vzdušný kyslík, kterého pak může být v místnosti nedostatek. Problémy s přísunem vzduchu pak úplně odpadají u spotřebičů typu „C“, které mají sání vzduchu zajištěno z venkovního prostoru. Přesné parametry větrání místnosti s plynovým spotřebičem specifikuje norma TPG70401. Při uvádění těchto zařízení do provozu je bezpodmínečně nutné, aby odborná firma provedla měření, zda jsou prostory dostatečně větrané.

Nepodceňte údržbu a revize

I starší plynový spotřebič může pracovat spolehlivě a bezpečně, podmínkou je ale jeho dobrý technický stav. Každý průtokový ohřívač, topidlo či kotel by měl jednou ročně zkontrolovat servisní technik. Za revizi sice zaplatíte cca 1 000 Kč, získáte však jistotu, že váš kotel či ohřívač pracuje bez problémů a bezpečně. Servisní technik navíc vyčistí hořák, zkontroluje správnou funkci zapalování, zbaví vnitřek zařízení prachu a v případě potřeby vymění drobné součásti, jako jsou různá těsnění či membrány.

Pozor na stav komína

K bezpečnosti provozu „komínových“ plynových spotřebičů zásadním způsobem přispívá také dobrý technický stav komína. Právě ucpaný komín totiž bývá příčinou špatného odtahu spalin. Pokud navíc nemá plynový spotřebič teplotní pojistku spalin, k neštěstí je opravdu jen krůček. Každý komín by měl pravidelně prohlédnout kominík, který také případné ucpávky odstraní. Pokud jste majiteli rodinného domu, pravidelnou kontrolu komína nepodceňujte. Vůbec totiž neplatí domněnka, že pokud nepoužíváte kotel na tuhá paliva, kominíka nepotřebujete. Pokud bydlíte v bytě, zeptejte se na stav a údržbu komína majitele nebo osoby, která má údržbu domu ve společenstvu vlastníků na starosti.

Tags | , , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv