Rubrika | Naše téma

Projekt ACON propojuje český Hodonín se slovenským Holíčem. Přeshraniční spolupráce zajistí spolehlivé dodávky elektřiny

24. 05. 2024 - Redakce

Mezi českým Hodonínem a slovenským Holíčem vzniká nové 22kV propojení elektrických distribučních soustav. Investice se realizuje v rámci přeshraničního projektu ACON, jehož cílem je zajištění bezpečných a spolehlivých dodávek energie příhraničním oblastem. V okolí měst bylo vybudováno 122 moderních distribučních trafostanic s inteligentními prvky a desítky kilometrů nových optických linek.

Projekt ACON spojuje distribuční území českého EG.D, člena skupiny E.ON, a slovenské Západoslovenské distribučné (ZSD) prostřednictvím inteligentních soustav. Hlavním cílem přeshraniční spolupráce je posílení integrace trhu s elektřinou v obou zemích, zvýšení konkurenceschopnosti v regionu a zajištění bezpečných, vysoce kvalitních a spolehlivých dodávek elektřiny.

Modernizace a inteligentní prvky

Propojení českého Hodonína a slovenského Holíče bylo znovu zprovozněno téměř po 30 letech. Moderní síť využívá chytrých a komunikačních součástek. Díky dálkově ovládaným inteligentním prvkům je umožněno zprovoznění propojení 22 kV HodonínHolíč, a tím i spuštění dodávek elektřiny do příhraničních oblastí v České republice a na Slovensku, v reálném čase.

V Holíči a jeho bezprostředním okolí bude díky projektu ACON vybudováno celkem 65 kilometrů nových optických linek. Modernizace už se dočkalo 8 distribučních trafostanic, na které jsou připojeni obyvatelé města. „V trafostanicích je implementována nová moderní technologie se smart prvky. Ty mimo jiné zajišťují i flexibilnější možnost řešení poruch a plánovaných revizí, čímž umožňují plynulou dodávku elektřiny pro všechny zákazníky od obyvatel města po podnikatelské subjekty,“ popsal za slovenskou stranu Radoslav Haluška, předseda představenstva a výkonný ředitelZSD.

Stabilní distribuce elektřiny při havarijních stavech

Okolo Hodonína bylo postaveno nebo modernizováno 114 distribučních trafostanic. „Pro propojení Holíče a Hodonína jsme vybudovali 45 kilometrů nových optických linek a do konce projektu přibude dalších 17 kilometrů. Do distribuční sítě jsme také instalovali 70 smart prvků, a to dálkově ovládané úsekové spínače a technologie recloser,“ vysvětlilMarian Rusko, předseda představenstva společnosti EG.D.

Výhody nového propojení pocítí obyvatelé českého a slovenského příhraničí zejména v případě nestandardních nebo havarijních stavů distribučních soustav. Díky přeshraniční spolupráci bude možné si vzájemně vypomáhat v případě přerušení dodávek elektřiny. „K rozsáhlému výpadku došlo v okolí Hodonína například v roce 2021, kdy jižní Moravu zasáhly silné bouřky spojené s ničivým tornádem. Nové propojení by v takových případech výrazně pomohlo,“ dodává Marian Rusko.

Projekt ACON

Přeshraniční projekt ACON je spolufinancován z programu Nástroj pro propojení Evropy (CEF), který zřizuje Evropská komise. Objem investic do modernizace a automatizace distribučních sítí dosáhne na Slovensku celkem 92 milionů euro a v České republice více než 90 milionů euro. Implementované inteligentní prvky přispívají k přechodu na koncept inteligentní sítě, takzvaný smart grid, díky kterému bude elektrická síť připravená na budoucnost a umožní připojování ještě většího množství obnovitelných zdrojů.

„Jsme velmi rádi, že jsme svědky zahájení provozní fáze transevropského propojení mezi Slovenskem a Českem na úrovni distribuční soustavy. Ukazuje to, jak grant CEF ve výši 91 milionů eur, který byl udělený projektu ACON, pomáhá zajistit přeshraniční toky energie a instalaci inteligentní energetické infrastruktury ve prospěch všech evropských občanů,” uvedla Ona Kostinaitė-Grinkevičienė, zástupkyně CINEA (European Climate, Infrastructure and Environmental Executive Agency – Evropská výkonná agentura pro klima, infrastrukturu a životní prostředí).

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv