Rubrika | Naše téma

Projekt nové brněnské nemocnice přinese pacientům větší komfort a moderní zdravotnickou péči

29. 06. 2021 - Redakce

V horizontu deseti let by v Brně podle připravovaného projektu mohla vyrůst nová městská nemocnice, která by nahradila stávající dvojici zařízení. Hlavním argumentem pro vybudování nové městské nemocnice je enormní nárůst požadavků na zdravotní péči nejen v Brně, ale také v celém Jihomoravském kraji. Mezi další důvody patří zajištění prostředí pro větší efektivitu práce lékařů, zlepšení komfortu pro pacienty a využití nejmodernějšího zdravotnického vybavení a na něj navazujících postupů léčby.

V Brně jsou v současnosti dvě městské nemocnice – Úrazová nemocnice v Brně (ÚNBr) a Nemocnice Milosrdných bratří (NMB). Ačkoliv personál patří mezi špičku v oboru, odloučená pracoviště znamenají nutnost neustálého přesouvání některých specialistů. „Kromě toho, že stávající budovy jsou často i stovky let staré, a proto není možné je stále dokola adekvátně modernizovat, je velká potíž s roztříštěností zdravotnické péče,“ upozornil MUDr. Pavel Piler, ředitel obou brněnských nemocnic, a přidal příklad, proč je nyní náročné nabídnout pacientům odpovídající péči:

„Přejíždění jak lékařů, tak pacientů opravdu v současnosti snižuje efektivitu naší práce, která je sice stále nadstandardní, ale mohla by být rychlejší. Abych uvedl příklad, tak v Úrazové nemocnici provozujeme chirurgii, ale interna je v Nemocnici Milosrdných bratří. V nové nemocnici by se veškerá péče soustředila na jednom místě, čímž by výrazně ubylo cestování pacientů i lékařů a zefektivnila by se logistika a zdravotnické zákroky, přičemž bychom ušetřili především čas a peníze.“

Nová nemocnice se standardy 21. století

Podle prvních návrhů je v nemocnici plánováno zhruba 550 lůžek a také všechny standardní provozy, tedy lůžková oddělení chirurgického a interního zaměření včetně intenzivní péče, porodnice včetně novorozeneckého oddělení, infekční oddělení, rehabilitace, veškeré ambulantní provozy (včetně endoskopického centra nebo funkční diagnostiky), centrální (pohotovostní) příjem včetně stacionáře, operační a zákrokové sály. V prostorách nemocnice se počítá i s provozem ARO, k dispozici budou také moderní laboratoře a celý komplement, dialýza, lékárna a další potřebné provozní, technické a personální zázemí.

Výstavba nové městské nemocnice je pro Brno, ale i pro kraj dalším krokem k rozvoji poskytovaných zdravotních služeb ve vysoké kvalitě. Současná zdravotnická péče je v Brně na velmi dobré úrovni, a to i díky spolupráci s Fakultní nemocnicí v Bohunicích a Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně, Centrem kardiovaskulární a transplantační chirurgie a Masarykovým onkologickým ústavem na Žlutém kopci. „Všechna tato zdravotnická centra odvádějí skvělou práci, avšak Brno potřebuje mít jednu městskou nemocnici, která bude nemocnicí první volby. Zajistí základní hospitalizační péči a rovněž ulehčí specializovaným zdravotnickým centrům,“ řekl ředitel nemocnic.

Lokalita se vybírá, ve hře je několik variant

Kde by měla nová městská nemocnice vyrůst, je zatím stále předmětem jednání a analýz. Přestože v poslední době rezonovala ve společnosti informace o umístění nemocnice na Kraví horu, výběr lokality ještě zdaleka není definitivní.

„Kraví hora je stále jednou z variant, pro kterou hovoří dostatek prostoru pro vybudování krásné moderní nemocnice, kde by pacienti měli ideální prostředí pro rekonvalescenci. V současnosti ale město Brno kompletuje názory z řad architektů, stavebních firem, ekologů a dalších odborníků a na základě podrobné analýzy zvolí to nejlepší možné místo pro výstavbu. Zatím mohu říct, že se v současnosti vybírá z téměř desítky variant,“ uzavřel.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování děti e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT Klára Minczinger léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém služby software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zábava Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv