Rubrika | Tipy a rady

Recept na pořádek a příjemné prostředí v kanceláři? Zaměstnávat více žen

21. 07. 2015 - Redakce

Haldy papírů na stolech, se kterými uklízečka boj prohraje ještě než vůbec začne. Nepořádek v kuchyňce, který nikdo neuklízí právě proto, že je společná. Kancelář zvelebená nanejvýš nějakým plakátem. Pouze mužské kanceláře nebývají nejvábnějším místem k práci. Podle expertů přitom pracovním prostorám spíše než přísné firemní regule obzvláště prospěje, když mezi zaměstnanci jsou i ženy. I ten nejzarytější muž bordelář si pak svého místa více hledí.

Ideální kancelář v představách žen? Rozložitá prosvětlená budova se stoly, kolem kterých je dostatek místa a okna s pěkným výhledem, jež je možné kdykoliv otevřít. Tedy alespoň podle průzkumu poradenské společnosti Colliers v České republice. Pokud by si žena měla vybrat jeden parametr, který je pro ni při práci důležitý, bude to dostatek osobního prostoru. Takový komfort vidí jako podstatný celých 86,5 procenta žen (a 77,4 procenta mužů). Na druhém místě je pak v těsném závěsu přirozené denní světlo na stole a schopnost vidět ven z místa, kde člověk sedí, pro který hlasovalo 75,8 procenta žen (a 70,9 procenta mužů). Ženy po zaměstnavatelích rovněž mnohem více žádají otevíratelná okna (75 procent oproti 55,1 procentům).

Jedna místnost = maximálně 3 barvy

Mnohé však udělá i nábytek a další vybavení kanceláře. „Podle našich zkušeností ženy mnohem více dají na to, aby vybavení kanceláře barevně ladilo. Není třeba přitom hned dělat velké stavební zásahy. Hodně dělají například vhodně zabarvené pořadače, sešívačky nebo krabice na dokumenty. Omezit doporučujeme tóny černé barvy, které působí negativně. Zářivě bílá zase vyvolává pocit sterility,“ konstatovala Jana Martínková ze společnosti Activa, dodavatele kancelářských potřeb. V jedné místnosti je tak nejlepší kombinovat maximálně tři barvy, z nichž jedna je dominantní a ostatní doplňkové. Rozhodně je dobré se vyvarovat mnohobarevných vzorů, které i například podle prastarého učení feng-shuei lámou energii.

Muži mají v kanceláři o 10 až 20 % více bakterií

Nalákat ženy do příjemného pracovního prostředí se přitom vyplatí. Podle průzkumu dceřiné společnosti Harvardské univerzity – bostonského serveru Harvard business review (HBR) – z roku 2011 jsou ženy jednoznačně lepší v udržování dobrých vztahů a budování semknutého kolektivu. K tomu přispívá i obecně rozvinutější emoční inteligence žen. A když už se v kanceláři ženy zabydlí, udržují tam pořádek. I na to je studie. Vědci ze San Diego State University to ověřili v amerických kancelářích v New York City, San Franciscu a Tucsonu. Identifikovali více než 500 různých druhů bakterií, které žijí na stolech, židlích, telefonech či v klávesnicích. Muži přitom měli ve svých kancelářích o 10 až 20 procent bakterií více. Ženy oproti tomu snesou nepořádku výrazně méně. Je tu ještě jeden bonus. Obvykle používaný open space je podle lékařů ideální pro snadné šíření nejrůznějších chorob. Platí přitom, že čím větší místnost, tím nemocnější zaměstnanci. Ženy ovšem podle zjištění vědců z McGill University mají díky svému hormonu estrogenu silnější imunitní systém.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv