Rubrika | Naše téma, Spoření a finance

RHK Brno letos vzdělávala přes 1 300 lidí a uspořádala setkání s ministryní financí i lichtenštejnskou princeznou

10. 12. 2019 - Redakce

Regionální hospodářská komora Brno, která sdružuje kolem 450 firem z regionu, zakončila letošní rok symbolicky pasováním nových členů. Firmy měly během letošního roku opět možnost zúčastnit se řady akcí, projektů, programů či zahraničních misí. Vzdělávacích programů v rámci komory využilo více než 1 300 účastníků a na obchodní mise do zahraničí se vydalo na osm desítek zástupců členských firem. Na setkání Business Clubu pak měli členové RHK Brno možnost pohovořit si s ministryní financí či lichtenštejnskou princeznou.

Nové členy RHK Brno slavnostně vítá dvakrát do roka. „Druhé pasování se uskutečnilo na začátku prosince a v našich řadách jsme v letošním roce slavnostně přivítali celkem 52 nových firem. Mezi novými členy je například Bioveta, a. s., či SIKO Koupelny, a. s. Jsem rád, že naše komora pravidelně roste a její členskou základnu tvoří regionální podniky s pestrým zaměřením,“ uvedl ředitel Regionální hospodářské komory Brno Čeněk Absolon.

Pasování nových členů bylo pro RHK Brno pomyslným slavnostním zakončením letošního roku. Ten byl z pohledu aktivit komory nabitý projekty, událostmi a akcemi. Vedle tradičních událostí jako retroples či Golfové hrátky se jednalo zejména o akce zaměřené na byznys a vzájemnou kooperaci členských i nečlenských firem RHK Brno.

„Velký zájem byl o vzdělávací akce. Těch se v letošním roce uskutečnilo 47 a celkem se jich zúčastnilo 1 356 osob. Možnost upevnit stávající vztahy a navázat nové pak měly firmy na čtveřici podnikatelských setkání, v rámci dnů otevřených dveří a také během dvou setkání Business Clubu, kde se zástupci podniků potkali s ministryní financí Alenou Schillerovou a také lichtenštejnskou princeznou Její Jasností Marií-Piou Kothbauer,“ popsal ředitel RHK Brno.

V rámci aktivit projektu Centrum mezinárodního obchodu a systematické přípravy exportních manažerů se pak od října 2018 do března 2019 konal také kurz „Manažer mezinárodního obchodu“. Jednotlivé moduly zahrnovaly odborná školení v podobě kombinace teoretické přípravy a praktické expertní výuky. Celkem se jednalo o deset celodenních seminářů. Kurzu se zúčastnilo šest jihomoravských podniků, jednotlivých modulů pak dalších 22 firem a 4 zaměstnanci Krajského úřadu JMK.

„Deset jihomoravských firem navíc mělo v roce 2019 také možnost využít naši nabídku exportních voucherů. Jedná se o finanční nástroj napomáhající zvýšení exportních schopností místních MSP v podobě jednorázové podpory. Voucher pokrývá 75 procent ceny zakázky, a to až do výše 50 tisíc korun,“ sdělil Čeněk Absolon s tím, že finance tak díky dotaci Jihomoravského kraje mohly firmy využít například na pokrytí účasti na veletrzích, výstavách a konferencích v zahraničí, v oblasti marketingu či na specializované poradenské služby.

Vedle podpory exportních možností regionálních podniků klade RHK Brno dlouhodobě velký důraz i na přeshraniční spolupráci. Na obchodní mise do zahraničí i díky finanční podpoře statutárního města Brna letos vycestovalo 88 zástupců firem, akcí se zahraničními partnery v Česku se pak zúčastnilo dalších 87. Třídenní akci Kontakt-Kontrakt konanou během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně v rámci aktivit sítě Enterprise Europe Network využilo 289 firem z 23 zemí světa. Mezinárodní projekt přilákal tradičně nejvíce firem z Česka, zastoupení mělo ale i Rusko, Indie nebo USA. Celkem se uskutečnilo na pět stovek obchodních setkání.

Další vzdělávací projekty v roce 2020

Řada zajímavých akcí a příležitostí čeká na regionální společnosti i v roce 2020. Vedle tradičních podnikatelských setkání a Business Clubu se jedná zejména o další kolo vzdělávání v rámci RHK Brno a dceřiného Industry Clusteru 4.0. „Dvouletý program nabídne členským firmám a jejich zaměstnancům pestrou škálu vzdělávacích kurzů z mnoha různých oblastí. Veškerá projektová agenda zůstane na naší straně, financování kurzů je pak ze sta procent zajištěno z Evropského sociálního fondu, Operačního programu Zaměstnanost,“ popsal Čeněk Absolon.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv