Rubrika | Tipy a rady, Zdraví

Řimbaba na podrážděnou střevní sliznici, ostropestřec na oslabená játra aneb Jak bojovat s projevy celiakie přírodní cestou

25. 10. 2018 - Redakce

Intolerance lepku, známá pod názvem celiakie, se stává obtíží pro stále více Čechů. Počet osob trpících touto chorobou se dle údajů České gastroenterologické společnosti za posledních dvacet let zdvojnásobil. Velké množství lidí ale o svém onemocnění stále neví. Jeho odhalení totiž nebývá kvůli rozmanitým projevům nemoci snadné. Mezi nejčastější potíže spojené s celiakií patří zejména problémy s trávicím traktem. Při jejich zvládání si lze pomoci i přírodní cestou. Podrážděnou střevní sliznici zklidní řimbaba, na regeneraci trávicí soustavy je zase ideální ostropestřec.

Celiakie bývá mezi lékaři i veřejností připodobňována k chameleónovi. Rozmanitost jejích projevů totiž často brání odhalení nemoci. Dle odborníků z České gastroenterologické společnosti je tak ke zhruba 60 tisícům osob, které o své chorobě aktuálně ví, nutno připočítat také velké množství pacientů, kteří s nemocí žijí a nemají o tom ani ponětí. Počet diagnostikovaných celiaků se ale každoročně i díky lepším diagnostickým metodám zvyšuje. Za posledních 20 let stoupl zhruba dvojnásobně.

Celiakie je převážně genetická nemoc, při níž se pacienti potýkají s trvalou intolerancí lepku ve stravě. Po pozření lepku u nich dochází k autoimunitní reakci, jež vede k zánětu sliznice tenkého střeva a zmenšování jeho povrchu. S tím pak souvisí zhoršená schopnost trávení a vstřebávání živin. Onemocnění je mimo jiné zrádné tím, že se může projevit v každém věku. „U malých dětí se problémy projeví nejčastěji po podání prvních tuhých jídel obsahujících lepek. Dospělí na své potíže často přijdou náhodně nebo až při vyšší zátěži, kterou zažijí například při nemoci nebo v těhotenství,“ komentuje bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

I projevy onemocnění mohou být velmi různorodé a matoucí, každý pacient totiž prožívá celiakii jinak. Někdo může trpět vážnými zdravotními problémy, zatímco jiný nemá žádná omezení. Typickými příznaky celiakie jsou křeče v břiše, plynatost, průjem, ale i nenadálá ztráta hmotnosti a zvýšená únava. Kromě střevních projevů mohou pacienti trpět také dalšími potížemi, mezi které patří chudokrevnost, problémy se zubní sklovinou a kvalitou zubů, bolesti kloubů nebo i duševní obtíže. Celiakie je též velmi často spojená s cukrovkou.

Lék, který by intoleranci lepku odstranil, prozatím neexistuje. Jediným trvalým řešení, jak se může celiak zbavit potíží, je přísné dodržování bezlepkové diety. S nepříjemnými projevy onemocnění však mohou pomoci i bylinné přípravky. Nejúčinnější bylinou je v tomto případě řimbaba, tinktura z jejich pupenů totiž zklidňuje podrážděnou sliznici, zmírňuje trávicí potíže a bolesti, stimuluje žaludeční aktivitu a účinná je hlavně tam, kde je třeba silný antibakteriální účinek – při zánětech všech vnitřních orgánů, zvláště střev, a hlavně při Crohnově chorobě. „Dále je důležité myslet na regeneraci střevních sliznic a předejít jejich zánětům. S tím nám pomůže například tinktura z pýru nebo lopuchu, protizánětlivě působí rovněž gemmoterapeutikum z olše nebo černého rybízu,“ doplňuje bylinkářka Jarmila Podhorná. Velice účinné jsou podle ní také směsi bylin pro trávicí soustavu. Například Fitkolon obsahující kombinaci pupenů dubu, černého rybízu, lnu setého, brusinky olše a betaglukanu posiluje trávení i obranyschopnost trávicího traktu a zbavuje tělo škodlivých mikrobů.

Při péči o trávicí soustavu je však dle odborníků nutné myslet též na játra a slinivku. Právě ty totiž odvádějí odpadní látky z těla ven. „Pro podporu zdraví jater můžeme sáhnout například po ostropestřci, který má skvělé detoxikační účinky a pomáhá chránit jaterní tkáně, či po gemmoterapeutiku z jalovce a klíčků žita. Trávení celkově zlepšuje hořká směs Amarit forte a pročišťování těla usnadňuje bříza. V péči o slinivku je vhodným pomocníkem penízovka nebo gemmoterapeutikum z borůvky,“ uzavírá Podhorná.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv