Rubrika | Naše téma

Rozsah škod po ničivém tornádu pomohly Jihomoravskému kraji zjistit letecké snímky

22. 07. 2021 - Redakce

Stovky dobrovolníků, složky integrovaného záchranného systému i armáda pomáhají již několik týdnů s odstraňováním následků ničivého tornáda, které se v červnu prohnalo oblastí mezi Břeclaví a Hodonínem. Na konci měsíce si Jihomoravský kraj místa zasažená přírodním živlem nechal zmapovat letadlem. S pořízenými snímky pracují lidé z krizového štábu, ale i na dalších odborech krajského úřadu i mimo něj.

„Data byla pořízena 29. 6. pro potřeby krizového řízení a následného zjišťování škod po tornádu. Tyto letecké snímky, ale i další data využíváme ve webové aplikaci, se kterou pracují nejen lidé z krizového štábu, ale i na dalších odborech JMK nebo mimo úřad,“ uvedla krajská tisková mluvčí Alena Knotková.

Snímky území zasaženého ničivým tornádem pořídila brněnská společnost TopGis, která se na letecké snímkování Česka specializuje. „Fotografie šestadvacet kilometrů dlouhého a až sedm set metrů širokého pásu jsou velmi detailní. Vedle samotné zástavby je z nich jasně patrné, jak přírodní živel poničil lesy, sady i vinice,“ doplnila Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti.

TopGis zmíněnou oblast snímkoval z letadla naposledy v roce 2018. Srovnání vybraných míst tak ukazuje obrovský rozsah škod, které tornádo způsobilo. Další srovnání – zejména v posunu při odstraňování škod – pak poskytnou snímky, které bude TopGis pořizovat v posledním červencovém týdnu.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv