Rubrika | Naše téma, Zdraví

S asistovanou reprodukcí pojišťovny pomohou. Záleží ale na individuální léčbě i věku matky

30. 11. 2020 - Redakce

Umělé oplodnění se v České republice stává běžnější a díky jeho úspěšnosti se pro ně rozhoduje čím dál více párů, které mají problém s přirozeným početím především kvůli zdravotním problémům. Počáteční předsudky společnosti tak v rozhodování už nehrají velkou roli. To, co řada zájemců řeší, je cena daného úkonu. Celý proces totiž může být pro mnoho z nich velmi nákladný. V některých případech přitom i více než polovinu nákladů může převzít zdravotní pojišťovna.

Oblíbenou metodou, kterou mohou páry k asistované reprodukci využít, je takzvaný IVF cyklus. Léčba v tomto případě zahrnuje stimulaci, odběr vajíček, oplodnění spermiemi a embryotransfer, tedy přenesení embrya kanylou přes děložní hrdlo do dělohy. Tento cyklus může zdravotní pojišťovna hradit ženě až čtyřikrát.

Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny využilo s jejím přispěním tento způsob v loňském roce přes čtyři tisíce klientek VZP ve více než čtyřech a půl tisících případů. „V těchto případech se jednalo o nejčastěji hrazený výkon kompletního IVF cyklu s transferem pouze jednoho embrya. Celkově hradí zdravotní pojišťovna za kompletní IVF cyklus v průměru přibližně padesát tisíc korun,“ informuje mluvčí VZP Vlastimil Sršeň. Kromě samotného cyklu hradí pojišťovna také léčivé přípravky pro hormonální stimulaci, které klientky v průběhu léčby užívají. „Za léčivé přípravky v souvislosti s kompletním IVF cyklem zdravotní pojišťovna průměrně uhradí pojištěnkám VZP ČR přes sedmnáct tisíc korun,“ dodává Sršeň.

40 až 60 procent nákladů od pojišťovny

Pojišťovny ovšem většinou uhradí pouze část léků, které jsou pro léčbu potřeba. Konkrétní cenu, jakou doplácí klientka, nelze obecně uvést, protože se každá léčba budoucí matce sestavuje na míru. To stejné platí o sérii vyšetření a zákroků. „Celý proces zahrnuje vstupní konzultaci a specializované poradenství, vyšetření páru, hormonální stimulaci a odběr vajíček, oplození, embryotransfer a případně zamrazení vajíček pro budoucí použití. Na některé úkony pojišťovna přispívá, na jiné ne. Vždy záleží na konkrétních postupech na míru, ale obecně lze říct, že pojišťovna může proplatit čtyřicet až šedesát procent nákladů,“ vypočítává lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda Kateřina Veselá.

Bližší přehled o celkových nákladech i míře zapojení pojišťovny si mohou páry udělat při vstupní konzultaci na reprodukční klinice. „Ta je s žádankou od gynekologa vždy zdarma. Právě během konzultací se zjistí rodinná a osobní anamnéza, navrhnou se potřebná vyšetření a sestaví vhodný postup léčby, od nějž se pak také ceny odvíjejí,“ vysvětluje Veselá. Kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny podle ní s klinikou spolupracuje dalších pět pojišťoven. Přímo za základní IVF cyklus, za který by samoplátkyně zaplatily přes třicet tisíc korun, tak pojištěnky nic neplatí.

Pokud však má být dosaženo maximální úspěšnosti, základní cyklus již v dnešní době prakticky žádnému páru nestačí. Pro zvýšení pravděpodobnosti úspěšné léčby se totiž často přidávají specializované výkony, které žádná zdravotní pojišťovna nehradí. Ty nejčastěji vycházejí na desítky tisíc korun.

Na věku záleží

Každý pár má nárok na spoluúčast ze zdravotní pojišťovny u čtyř IVF cyklů, pokud bylo při prvních dvou pokusech k transferu použito pouze jedno embryo. Podmínkou ovšem je, že ženě nesmí být více než 39 let, a to ani o jediný den. Podle Ministerstva zdravotnictví je horní hranice věku vždy stanovena s ohledem na nárůst počtu rizikových těhotenství a komplikací spojených s porodem u prvorodiček ve vyšším věku. Mimotělní oplodnění je pak hrazeno ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 let do dne dosažení třicátého devátého roku věku a ostatním ženám ve věku od 22 let do dne dosažení třicátého devátého roku věku, a to nejvíce třikrát za život, případně čtyřikrát, bylo-li v prvních dvou případech přeneseno do pohlavních orgánů ženy nejvýše jedno lidské embryo vzniklé oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy.

Podle novely zákona o zdravotním pojištění by ale v budoucnu mohly mít nárok na proplacení léčby také ženy o rok starší, tedy do dosažení věku čtyřiceti let. Novela zákona je nyní k projednání v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

 

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv