Rubrika | Zdraví

Sexuolog: Lidé při početí příliš řeší volbu polohy. Často přitom neví, zda žena vůbec ovuluje

27. 07. 2015 - Redakce

Přibývá párů, které nemohou počít dítě přirozenou cestou. Příčin je celá řada, s některými se dá pracovat lépe, s jinými hůře. O čem je řeč? Podle gynekologa a sexuologa MUDr. Pavla Turčana je vedle věku partnerů, zdravé životosprávy a psychické pohody důležité třeba nepřeceňovat frekvenci pohlavního styku či sexuální polohu, naopak je však dobré zjistit, zda žena vůbec ovuluje.

  1. Přílišná frekvence pohlavních styků

Řada lidí se domnívá, že mezi počtem pohlavních styků a pravděpodobností početí panuje přímá úměra. Tak to však podle odborníků nefunguje. „Spermiím trvá přes 2 měsíce, než dozrají. Pokud mají být v ejakulátu ve větší koncentraci a mít větší schopnost vajíčko oplodnit, postačí mít sex v plodném období ženy jednou za dva či tři dny,“ potvrzuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Pokud má pár styk častěji, je v ejakulátu převaha nezralých spermií. Ty však nejsou schopny vajíčko ženy oplodnit. „Pokud jsou spermie dostatečně zralé, zvládnou naopak v těle ženy vydržet až několik dní a na dozrání vajíčka si počkat,“ objasňuje gynekolog. Pár se tak nemusí trefit přímo do ovulace ženy. Podle některých je touto metodou možné naplánovat i pohlaví dítěte, ačkoliv řada odborníků je k těmto radám skeptických. Říká se, že mužské spermie vydrží méně, proto pokud pár počne přímo v době ovulace, zvyšuje se šance na chlapečka. Spermie nesoucí ženskou genetickou informaci jsou pomalejší než ty mužské, avšak odolnější. Pokud je tedy třeba čekat na dozrání vajíčka nebo naopak dochází ke styku až po ovulaci, zvyšuje se šance na holčičku.

Důvodem, proč se mnohdy párům s příliš častým pohlavním stykem nemusí početí paradoxně dařit, je chování ženského těla ke spermiím. První linii spermií zahubí kyselé pH v pochvě, které se tato první fronta snaží přeměnit na zásaditější, aby zbytek mužských buněk mohl pokračovat k vajíčku. V děložním hrdle jsou pak umístěny buňky ženského imunitního systému, které tělo chrání proti vniku bakterií, jež by mohly zdraví ženy ohrozit. Spermie však mají odlišnou DNA a imunitní systém ženy tak další jejich část zahubí, jelikož je určí jako nežádoucí. Pokud má pár styk příliš často, je v ejakulátu méně spermií. Ty pak mnohdy uvedeným překážkám ženského těla podlehnou v plné míře a k oplodnění nedojde.

  1. Přeceňování sexuální polohy

Dalším mýtem, který se šíří mezi dosud neúspěšnými páry či se jím hemží rady na diskusních fórech, je volba polohy. Ta údajně dovede také určit, jaké pohlaví dítěte pár počne. Psí poloha či poloha vestoje údajně dopomohou k početí chlapečka, protože umožňují hlubší proniknutí a spermie se tak dostanou rychleji a snadněji k cíli. Klasická misionářská poloha či poloha, při níž je žena nahoře, je vhodnější pro páry, které usilují o holčičku. Odborníci však upozorňují, že volba polohy je bezpředmětná jak pro určení pohlaví dítěte, tak pro jeho samotné početí. Představa nutnosti zvolit určitou pozici naopak mnohdy páry spíše stresuje, což může mít na jejich snahu ve výsledku negativní dopad. „Ženské tělo je v době své plodnosti k početí dítěte samo anatomicky a fyziologicky dostatečně uzpůsobeno. Není proto třeba při sexu přemýšlet o poloze nebo se dostávat do nepřirozených pozic. Bohatě postačí, když si žena po aktu na chvíli odpočine a zůstane třeba slabou půlhodinku odpočívat, nejlépe na zádech. To je vše,“ radí gynekolog Turčan.

  1. Žena má menstruaci, ale neovuluje

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by se k vyšetření páru mělo přistoupit až po roce intenzivního snažení o početí. Je totiž normální, že se i zcela zdravému páru podaří počít například až po 9 měsících. Existuje však výjimka, kdy by se s vyšetřováním otálet nemělo, protože by byl zbytečně ztracen rok. „Nemá smysl se o početí snažit, pokud žena neovuluje. Zdá se to naprosto logické, nicméně je mnoho žen, které o tom, zda mají, či nemají ovulaci, vůbec nevědí. Ani je nenapadne něco takového řešit. Mají dojem, že když se jim dostavuje pravidelná menstruace, jsou zkrátka plně zdravé a ovulace schopné,“ tvrdí gynekolog Pavel Turčan. Tak prosté to bohužel není. „Jedná se o takzvanou anovulaci, při níž během menstruačního cyklu nedochází k uvolnění vajíčka z vaječníků. Na problém někdy upozorní nepravidelná menstruace, jindy se však jeví vše v pořádku, takže žena nic nepozoruje,“ doplňuje Turčan. Jak zjistit, zda se jedná o tento problém? Jednoduše. Zakoupením ovulačního testu v lékárně, který funguje podobně jako test těhotenský. Dvěma čárkami obvykle ukáže, kdy se ovulace blíží a kdy probíhá. Pokud se mezi dvěma menstruacemi čárky neobjeví, je čas navštívit lékaře.

  1. Špatná kvalita spermií

V posledních padesáti letech klesl průměrný počet spermií u mužů na přibližně polovinu. Kvalita spermatu tak celosvětově upadá a stále více mužů se stává neplodnými. Na počet a kvalitu mužských pohlavních buněk má negativní vliv nesprávná životospráva, tedy kouření, pití kávy a alkoholických nápojů, stres, užívání některých druhů léků, používání pesticidů či třeba organických rozpouštědel. Hovoří se také o vlivu hormonů. „Muži by se měli zaměřit na zvýšení příjmu antioxidantů, měli by konzumovat více selenu, zinku, omega-3 mastných kyselin či třeba ženšenu. Tyto látky mají totiž pozitivní vliv na tvorbu a kvalitu spermií,“ radí specialista Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která mužům pomáhá kvalitu spermií zlepšit. V první řadě mohou muži řešit případný problém sami, a to upravením životosprávy a doplněním uvedených látek. Na trhu je k tomuto účelu dostupných několik komplexních doplňků stravy, například Fertilan. „Je však dobré pamatovat na to, že spermie v těle muže dozrávají přibližně 72 dní. Užívání vitamínů či změna životosprávy se proto projeví nejdříve po uplynutí této doby, častěji pak za 3 měsíce,“ upozorňuje Petr Galle. Pokud ani po uplynutí delšího času nedojde k početí, měl by se muž obrátit na svého lékaře.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv