Rubrika | Naše téma, Zdraví

Sexuolog: Sex v období menopauzy si mnoho žen užije více než kdy dříve. Je důležité se toho nebát

23. 11. 2017 - Redakce

Jedním z největších mýtů je, že všechny ženy přestávají mít v době menopauzy chuť na sex. Přechod nemusí nutně znamenat počátek konce sexuálního života. V období menopauzy může být totiž milostný život stejně bohatý jako dříve, ne-li lepší. Spolu s klimakteriem končí nutnost používání antikoncepce a ženy se již nemusejí stresovat nechtěným otěhotněním. Ve věku nad 40 let se navíc většinou nejedná o naléhavé ukojení chtíče, ale především o citové naplnění vztahu. A kromě toho jsou sexuálně aktivní ženy zdravější, sebevědomější a také šťastnější.

Ženy, které na sex rezignují, bývají nespokojené

Průměrný věk v Česku se každoročně zvyšuje a jsou to právě ženy, kdo žije statisticky déle. Předpokládat, že žena se spolu s příchodem menopauzy stáhne do ústraní, kde sama zestárne, je zcestné. Konec menstruace neznamená konec života. Jako největší pozitivní příklad lze vnímat právě takové ženy, které i v období menopauzy provozují sex a užívají si jej, díky čemuž mají spokojený život. Ženy, jež na sex rezignují, bývají nespokojené. Klimakterické potíže jsou v jejich případě častěji výmluvou pro únik ze sexuálního života s partnerem. Takovýto útěk bývá spíše než znakem mizející touhy odrazem nefunkčního vztahu a nevyřešených konfliktů.

Sex může pomoci od nepříjemných projevů klimakteria

Sex v období přechodu je pozitivním faktorem, který podporuje psychické a fyzické zdraví ženy. Navíc se žena již nemusí bát otěhotnění a sex si může přirozeně užít bez používání antikoncepce. Akutní potíže jako návaly horka, bolesti hlavy a jim podobné jsou v současnosti poměrně snadno řešitelné. A je též doloženo, že ženy s pravidelnou sexuální aktivitou trpí těmito problémy méně.

Důležité je se toho nebát a o vztah s partnerem pečovat. A to nejen v klimakteriu, ale i mnoho let předtím. Páry, které spojuje víceméně jen péče o děti a práce na zajištění domácnosti, ve stáří zjišťují, že si skoro nemají co říct. Vždy je tak potřeba najít si čas na sebe, trávit společně volné chvíle a sdílet intimní blízkost. To se později stává dobrým základem pro kvalitní sexuální život v přechodu.

S komplikacemi pomohou lubrikanty i doplňky stravy s fytoestrogeny

Pokles sexuální touhy nejvíce trápí ženy v období výskytu akutních klimakterických příznaků, jako jsou návaly horka, potu, nervozita, sklony k depresivním náladám a podobně. Dalším problémem může být rovněž suchost poševní sliznice, někdy doprovázená pálením a bolestmi.

Řešení je hned několik. Na nepříjemné projevy blahodárně působí potraviny bohaté na fytoestrogeny, jako je například sója. Potřebné vitaminy a minerály je možné tělu dodat i díky doplňkům stravy, osvědčil se například Sarapis Plus či Sarapis Soja. Lokálně mohou při suchosti pomoci čípky s kyselinou hyaluronovou, na místě je i použití vhodného lubrikantu. V některých případech se ale nelze vyhnout hormonální terapii, která je pouze na lékařský předpis. Kromě stravy je pak důležitá také pozitivní psychika a pravidelný pohyb.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv