Rubrika | Naše téma

Školy i žáci se rádi vracejí k prezenční výuce. Klienti jazykových škol ve velkém zůstávají u online kurzů

08. 09. 2021 - Redakce

Po dlouhém období distanční výuky doufají žáci i školy v plně prezenční školní rok. Jazykové školy a další poskytovatelé výuky jazyků naopak ve velkém zůstávají u online kurzů. Zejména firemní klienti a studenti individuálních kurzů oceňují flexibilitu online formy, díky níž šetří čas a mají možnost uzpůsobit si lekce vlastním potřebám. Online výuku si pochvaluje i většina lektorů, kterým díky ní odpadá mnohdy složitá logistika, a navíc mohou plně využívat výhody moderních technologií.

Pandemie koronaviru přinesla českým dětem mimořádně dlouhé období bez prezenční výuky. Česká republika se co do délky uzavření škol stala dokonce rekordmanem, školáci a studenti strávili mimo školní lavice přes 280 dní. Nyní se situace relativně stabilizovala a vláda tak slibuje, že k plošnému uzavření škol již nedojde. Podle dostupných zdrojů jsou optimističtí i ředitelé škol a také samotní žáci. Ti prezenční výuku většinou vítají, ta distanční byla dle mnohých vyjádření méně efektivní a více sváděla k prokrastinaci a nepozornosti. Dětem také chyběli kamarádi a pravidelný režim.

Návrat k prezenční výuce i u jazykových kurzů? Většina klientů chce pokračovat online

Nutnost přechodu na online výuku nepostihla během koronaviru jen školy, ale i poskytovatele jazykových kurzů. Ti v ní ale na rozdíl od škol dále ve velkém pokračují. Ukázalo se totiž, že pro mnoho jejich klientů je online režim výhodný. Platí to především pro firemní kurzy. „Klienti z řad firem, především velkých korporátů, si dobře uvědomují výhody online výuky. Cení si zejména její flexibility – mohou jednotlivé lekce kdykoliv zrušit a přeplánovat na nový termín a podobně. Aktuálně tak například celých 70 procent našich pražských firemních klientů pokračuje v jazykových kurzech online. U firem ze zbytku republiky je pak podíl kolem 50 procent,“ uvádí Simona Škurková, ředitelka jazykové školy Lingua Centrum.

V online režimu chce podle Škurkové pokračovat také asi 40 až 50 procent studentů individuálních kurzů. I ti oceňují její flexibilitu, zároveň jim poskytuje lepší ochranu zdraví. Řada lidí navíc mohla zůstat na home office a nechce se jim dojíždět na výuku, která před covidem plynule navazovala na pracovní či studijní povinnosti a byla pro ně tudíž logisticky pohodlnější. „Naopak klienti, kteří navštěvovali skupinové kurzy, se v drtivé většině – asi v 90 procentech – chtějí vrátit k běžné prezenční formě. Lekce pro ně totiž představovaly i jakousi společenskou událost, rádi trávili čas v kolektivu. Online je obecně lepší pro individuální výuku nebo menší skupinky lidí, kdy ještě lze výborně zajistit interaktivitu,“ doplňuje Škurková.

Online výuku si pochvalují i lektoři Preference online výuky jsou silné nejen u mnohých klientů jazykových škol, ale rovněž u samotných lektorů. „Troufám si tvrdit, že 95 procentům našich lektorů online forma výuky velmi vyhovuje. Neztrácejí totiž cenný čas přejezdy mezi firmami či učebnami, navíc mohou plně využívat techniku – videa, hudbu, obrázky, online kvízy a podobně. Zároveň se mohou spolehnout na svoji osvědčenou techniku, nemusí si zvykat například na různé počítače podle místa výuky, nemusejí řešit nefunkční promítačku a tak dále,“ prozrazuje Škurková s tím, že výjimku tvoří lektoři kurzů pro děti. Ti totiž rádi dětem nabízejí hravou formu výuky, zapojují pohyb, hry a celkově se snaží vyhnout pasivnímu přijímání znalostí a „biflování“. Určité preferenční rozdíly pak dle Škurkové panují i s ohledem na samotný vyučovaný jazyk. „Online formou je obecně jednodušší učit evropské jazyky, zatímco například u arabštiny nebo čínštiny, kde je potřeba trénovat písmo, respektive znaky, je výhodnější osobní přítomnost studenta a lektora,“ dodává.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv