Rubrika | Naše téma

Společnost Xella dovede uspořit čas i náklady díky novému konceptu služeb blue.sprint

16. 11. 2020 - Redakce

Společnost Xella dovede uspořit čas i náklady díky novému konceptu služeb blue.sprint

Společnost Xella se na poli inovací posouvá od vývoje stavebních materiálů ke komplexním službám, které optimalizují celý proces výstavby. Inovace spočívá zejména v tom, že nyní propojuje analogové stavební materiály s digitálními službami ve prospěch zákazníků. Výsledkem je úspora času, materiálu a zvýšení efektivity ve všech fázích projektu. 

Blue.sprint je koncept zaštiťující všechny služby, které od počátku usnadňují, zefektivňují a zrychlují stavební projekty. Zahrnuje pomoc investorům a developerům při optimalizaci výběru materiálu, konzultace pro projektanty, přípravu digitální databáze produktů a bezproblémové objednávkové a dodavatelské řetězce díky řízení a sledování dodávek na čas.  Výhodou všech těchto služeb je, že na sebe navazují v celém cyklu projektu. Od fáze plánování přes výrobu, dodávku a realizaci až po udržitelnost a provoz. 

Jak funguje BIM plánování – stavba a jeho digitální dvojče

V systému BIM je budova nejprve postavena digitálně, pak je podle tohoto modelu provedena jako skutečná stavba. S jeho pomocí jsou například stěny zobrazeny se všemi relevantními informacemi, tedy technickými daty, životností, požární odolností, únosností a podobně. Detailní model budovy je také obohacen o informace a připomínky od všech účastníků projektu (projektanta, architekta, projektového manažera, dodavatele a dalších účastníků řízení) v průběhu celého procesu plánování. Na rozdíl od klasického 3D CAD designu jsou jednotlivým stavebním komponentům v BIM kromě technických vlastností přiřazeny také náklady i doba zpracování. V rámci této specifikace jsou jednotlivým součástem přiřazeny také další informace, jako jsou náklady na údržbu a možnosti recyklace. Virtuální budova v modelu BIM tak doprovází skutečné dvojče od původní myšlenky projektu přes výstavbu a provoz až po možnou demolici a recyklaci, čímž poskytuje přidanou hodnotu pro celý hodnotový řetězec. BIM zkrátka umožňuje provádět stavební projekty rychleji, výhodněji a včas.

Jaké služby blue.sprint zahrnuje

V projektové fázi z jakýchkoliv digitálních podkladů (PDF, DWG, IFC) vám ve Xelle zpracují BIM model zdiva, digitální „dvojče“ stavby. Projektujete-li v BIM, můžete využít BIM knihovnu s produkty celého Xella sortimentu. V rámci služby blue.sprint můžete využít například kontroly kolize v návaznosti stěn, návrh optimalizace řešení projektu včetně cenové nabídky a výkazu materiálu. Po stránce výroby je možné získat kladečské a montážní plány stěn z velkoformátových výrobků na základě odsouhlaseného 3D modelu včetně využití možnosti výroby stěnových panelů na míru. Všechny dodávané prvky najdete přehledně ve výkazu shrnuté po stěnách, podlažích i za celý objekt. Důležitá je také optimalizace dodávek materiálu – ten je díky blue.sprint dodáván na čas podle harmonogramu. Plán dodání se přizpůsobí vašemu typu dopravy a vykládky podle potřeb stavby a výrobce zajistí také svoz palet. Pokud se v rámci spolupráce s dodavatelem rozhodnete také pro velkoformátovou výstavbu a použití montážní techniky, kterou vám zapůjčí, docílíte úspor v čase, spotřebovaném materiálu i nákladech. Proškolí váš personál pro práci s technikou a po celou dobu projektu máte k dispozici odborného manažera. V neposlední řadě je potřeba zmínit, že Xella jako dodavatel je optimální také z hlediska ekologického – dlouhodobě se zaměřuje na zachování přírodních zdrojů, snížení energie a emisí, čímž přispívá k získání certifikací budov v systémech LEED/BREAM.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv