Rubrika | Zdraví

Světový den pomočování pomáhá dětem i rodičům

21. 05. 2018 - Redakce

Noční pomočování pětiletých a starších dětí vždy bylo bráno na lehkou váhu a nahlíželo se na něj jako na stav, který se časem vyřeší. Dnes se na něj naštěstí nahlíží jinak. Je sice považováno za komplexní poruchu, ale kterou je možné s podporou odborníků a za vydatné pomoci rodičů úspěšně řešit. Jen tak se docílí toho, že dítě není zbytečně ještě více traumatizované a může být v suchu a zcela spokojené.

Noční pomočování nebo také enuréza  zahrnuje několik faktorů, jako je nadměrná tvorba moči v noci a dysfunkci močového měchýře, který nevyšle ten správný signál mozku.

Dosáhlo-li dítě pěti let a reflexy močení nejsou stále stabilizované, pak je vhodné navštívit pediatra. Popovídá si s dítětem i rodiči, aby získal, co nejvíce informací o příznacích i návycích při močení. Často součástí hledání příčiny bývá také ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře. V žádném  případě se není čeho bát, vyšetření není bolestivé.

Vyloučí-li nefrolog či dětský urolog vrozené onemocnění močových cest, pak je velmi pravděpodobné, že se jedná skutečně o noční enurézu, za kterou stojí  nedostatek hormonu vasopresinu. Mezi první doporučení patří úprava životního stylu dítěte, kdy se upravuje pitný a mikční režim. V žádném případě se nemá dítě stresovat, ale má se k němu přistupovat citlivě a s pochopením a posílit tak vzájemnou sebedůvěru. Nemělo by se zapomenout na poučení sourozence, že není v pořádku, pokud by o tom mluvil na veřejnosti, protože je to velmi osobní věc.

Šance na vyléčení pomočování jsou velmi dobré obzvlášť za citlivé a systematické podpory rodiny a zdravotnického personálu. Dítě v suchu je všech společný cíl. Bezradní rodiče nemusí být zoufalí, stačí jen zapátrat na internetových stránkách www.nocvsuchu.cz, kde se o enuréze dozví vše, co potřebují vědět. Navíc se mohou zapojit do  Světového dne pomočování, který letos připadá na 29. května a získat tak celou řadu dalších zajímavých informací.

Kdy je ten správný čas, kdy už by se dítě nemělo v noci pomočovat? Názor odborníků pracuje s hranicí pěti let. Bohužel názory laické veřejnosti se velmi různí a navíc bývají nesprávné a zavádějící. Noční pomočování nebo také enuréza by se neměla stát noční můrou dětí ani rodičů. Jde totiž o komplexní poruchu, kterou většinou celá rodina tají a přitom se dá velmi úspěšně řešit. O větší povědomost  o enuréze se zasadili především sami odborníci a z jejich iniciativy vzešel i Světový den pomočování. Ten letošní připadá na 29. května.

Neřešená noční enuréza dítě často diskvalifikuje z běžných školních a mimoškolních aktivit, tedy z přirozených komunit dětí. Výzkumy ukazují, že tyto děti trpí pocitem snížené sebejistoty a sebedůvěry, jsou smutné, často rozzlobené, depresivní, obtížně navazují kontakty s jinými dětmi a mají problémy s plněním školních povinností. V kolektivu se stávají snadným terčem a bohužel bývají často šikanovány, ale tomu všemu se dá předejít, začne-li se tento stav odborně řešit, pak je vše mnohem snadnější. Dítě není zbytečně traumatizované a může být zcela spokojené a zažít noc v suchu.

Schopnost kontrolovat tvorbu moči přichází postupně, stejně třeba jako řeč. Některé začnou skládat věty před dosažením prvního roku, jiné o několik měsíců později a divné nám to nepřipadne. A určitě by nás nenapadlo je potrestat za nemluvnost. Podobné je to i s močovým měchýřem, některé dítě se ho naučí ovládat dříve, jiné později.

Cílem všech je suché a spokojené dítě.  Mezi rodiči je rozšířeno několik mýtů, třeba že noční pomočování je výsledkem nedůsledné výchovy. Není pravdou ani to, že dítě z nočního pomočování vyroste, ba naopak se přidají ještě další potíže způsobené psychickým traumatem z daného stavu. A nejvíce nesmyslným mýtem je, že za noční pomočení je dítěti třeba rázně vyčinit a zdůraznit mu, že se to již víckrát nesmí opakovat. Tímto káráním se opravdu nedá ničeho nedocílit.

Primárně je tedy nutné se opřít o režimová opatření, která spočívají v úpravě životního stylu dítěte, kam řadíme změnu pitného, spánkového a mikčního režimu. Nedojde-li k úpravě po jejich zavedení, pak musíme začít hledat příčinu ve spojení s pediatrem. Popovídá si s dítětem i rodiči, aby získal, co nejvíce informací o příznacích i návycích při močení. Součástí hledání příčiny bývá také ultrazvukové vyšetření ledvin a močového měchýře. V žádném  případě se není čeho bát, vyšetření není bolestivé.

Po potvrzení, že pomočování je způsobeno nadprodukcí moči v nočních hodinách či sníženou kapacitou močového měchýře, je jasné, že nemá absolutně žádný smysl vyvolávat jakékoli represe vůči dítěti, které se v noci pomočí. Příčinou je totiž nedostatek hormonu vazopresin, který musí být dítěti podpůrně dodáván a problém může být záhy vyřešen. A dítě i rodiče mohou klidně spát.

Více informací o nočním pomočování najdete na www.nocvsuchu.cz.

 

 

 

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv