Rubrika | Naše téma

Technologický park Brno oslaví 30 let. V areálu je plánována nová rezidenční čtvrť

29. 11. 2021 - Redakce

Začátkem roku 2022 uplyne přesně třicet let od doby, kdy na území brněnských městských částí Královo Pole a Medlánky začal vznikat Technologický park Brno (TPB). Když byly v roce 1992 představeny první koncepty, patřil mezi ně i master plán, který počítal s výrazně větším územím, než které je v současnosti k dispozici. V letošním roce TPB vypracovalo plán úplně nový, díky němuž má v areálu vzniknout rezidenční čtvrť s lepší dopravní dostupností i občanskou vybaveností.

Nový plán, jenž počítá s masivní dostavbou, je v pořadí již třetí. Po původním z roku 1992, na kterém mimo jiné spolupracovali i Jan Kaplický nebo Peter Fogo, má TPB k dispozici rovněž regulační plán z roku 2000. „V úplně prvních návrzích se počítalo s tím, že v areálu Technologického parku bude hotel a v jeho okolí golfové hřiště, říká Jitka Sládková, předsedkyně představenstva v Technologickém parku Brno.

Nutnost nového plánu dostavby

Oba tyto plány jsou ale v dnešní době již zastaralé. Území brněnského technologického parku se v průběhu let zastavělo inovační infrastrukturou a plány proto musely být aktualizovány a přizpůsobeny dnešnímu stavu. „Nový plán dostavby je velmi komplexním dokumentem, a to nejen proto, že architekti a další experti museli vzít v úvahu mimo jiné například podloží, propustnost a dopravní dostupnost. Výsledkem je plán, díky kterému se má Technologický park stát moderní a businessovou čtvrtí města Brna,“ doplňuje Sládková.

V západní části vyroste rezidenční čtvrť

Nový master plán Technologického parku Brno počítá s mnoha novinkami. Kromě prostor, kde budou vybudovány vícepodlažní firemní objekty (zóna D, E a F), je zřejmě tou největší výstavba rezidenční čtvrti v nejzápadnější části parku, která bude spadat pod městskou část Medlánky. I kvůli této čtvrti má být prodloužena tramvajová linka (v místech, kde TPB sousedí s ulicí Hudcovou) a v jižní části parku by poté měla vyrůst autobusová vozovna. V plánu je také vybudování cyklostezky.

Pro rezidenty vznikne dostatečný počet parkovacích míst, a to jak v okolí budov, tak i mezi rodinnými domy, které budou tvořit přechodový článek ke stávající zástavbě rodinných domů v Medlánkách. Parkování bude dostupné i v garážích umístěných pod terénem.

Součástí plánu je též sportovní hala, mateřská škola a kaple

Vzhledem k výstavbě nové rezidenční čtvrti je nutné, aby se v areálu zlepšila občanská vybavenost. „V nové čtvrti budou bydlet desítky rodin. Proto se v návrhu objevují plány na zřízení mateřské školy nebo víceúčelové sportovní haly,“ přibližuje Sládková s tím, že v areálu vyroste také kaple a polyfunkční objekt, v němž obyvatelé najdou nejrůznější obchody a jiné služby.

Úpravou projde i centrální zóna brněnského technologického parku. Vybudovat se zde má parkovací dům se zelenou střechou a několika sportovišti. „Prodloužen by měl být i náš vodní prvek. Díky tomu u nás poteče menší říčka, do níž bude odváděna voda ze střech. Technologický park je vybudován s péčí o životní prostředí. Efektivně hospodaříme s vodou, každý rok se snažíme zlepšit energetickou náročnost budov, využíváme ekologické materiály a také testujeme nové technologie. Jsme vlastně takovou otevřenou laboratoří, tak jako ostatní světové technologické parky,“ uzavírá Sládková.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv