Rubrika | Cestování, Naše téma, Tipy a rady

Tipy na kulturní podzim v Plzni: město láká na filmový festival Finále a veletrh Svět knihy

15. 09. 2020 - Redakce

Totální kulturní smršť čeká Plzeň v závěru září. Milovníci českých filmů vyrazí na festival Finále, který v šesti dnech představí to nejlepší z domácí kinematografie. V programu nechybí očekávané novinky – film Bábovky podle předlohy Radky Třeštíkové a dokument Karel mapující závěr života legendárního českého zpěváka Karla Gotta. Novinky z knižního světa zase představí veletrh Svět knihy, na který dorazí desítky spisovatelů z Česka i ze zahraničí. Do třetice nabídne závěr září v Plzni speciální akce v souvislosti se 150. výročím narození architekta Adolfa Loose, který ve městě vytvořil unikátní interiéry. Jejich elegantní nadčasová krása by neměla uniknout žádnému nadšenci do architektury.

Festival Finále Plzeň 

Konec září v Plzni s sebou přinese týdenní filmový festival zaměřený na české snímky, který v šesti sálech představí domácí filmovou, dokumentární i studentskou tvorbu a také televizní projekty. Z původního dubnového termínu se musel kvůli koronaviru přesunout, i tak ale nabízí zajímavý filmový i doprovodný program. Festival Finále se poprvé uskutečnil už v roce 1968 a v současnosti je z něj mezinárodně uznávaná platforma propagující českou audiovizuální tvorbu a české filmaře jak doma, tak v zahraničí. Diváci uvidí například filmové novinky Krajina ve stínu a Bábovky nebo na Oscara nominovaný snímek Dcera, premiéru bude mít dokument o Karlu Gottovi Olgy Špátové Malířové nebo Svět podle Muchy Romana Vávry.

Svět knihy Plzeň

Netrpělivě očekávané knižní novinky představí veletrh Svět knihy o posledním zářijovém víkendu v Plzni. Stejně jako filmový festival Finále se akce musela z jarního termínu přesunout na podzim. Kromě knih všemožných žánrů pro všechny věkové kategorie si mohou návštěvníci vybírat z bohatého doprovodného programu. Na veletrh dorazí desítky osobností literárního světa – například autor biografie Milana Kundery Jan Novák, spisovatelky Kateřina Tučková a Markéta Lukášková nebo multižánrová umělkyně Galina Miklínová. Akce se koná ve dnech 25.-26. 9. 2020 v plzeňském areálu DEPO2015. 

Rok Adolfa Loose v Plzni 

Světově uznávaný architekt Adolf Loos v Plzni vytvořil několik nadčasových interiérů, které jsou vzorem elegance a praktičnosti. Některé z nich je možné zhlédnout v rámci pravidelných komentovaných prohlídek, jiné jsou přístupné jen výjimečně. Při příležitosti letošních 150. narozenin Adolfa Loose, při níž organizace Plzeň – TURISMUS připravila bohatý program kulturních akcí zaměřených částečně i na období první republiky a také pět výstav., Dvě z nich na dobových fotografiích představí Loosovu tvorbu v Plzni i to, jakým způsobem probíhala záchrana tohoto mimořádného kulturního dědictví. Další tři výstavy vznikají ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni a budou k vidění přímo v Loosových interiérech.

Výběr zářijových akcí v Loosových interiérech:

  1. 9. 18:00 Novoroční koncert / Mi Martef: klezmerový koncert k svátku Roš haŠana
    24. 9. 18:00 Cesta k jednoduchosti: Modernizace módy po vzniku republiky: přednáška PhDr. Miroslavy Burianové
    29. 9. 18:00 Moudří blázni: Poetické divadlo

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv