Rubrika | Naše téma

Toulcův dvůr propojuje děti s přírodou. Včelí stráž bojuje proti vymírání opylovačů

26. 08. 2019 - Redakce

Ekologická soutěž E.ON Energy Globe každoročně sbírá a oceňuje zajímavé projekty, které přispívají k ochraně přírody. Letos v kategorii Vzdělávání nominovala odborná porota do užšího finále projekty Toulcův dvůr a VČELÍ STRÁŽ. Přečtěte si, jaké problematice se zmíněné projekty věnují a neváhejte jim zaslat svůj hlas.

Především děti vyrůstající ve velkoměstech dnes mají poměrně málo příležitostí být v každodenním kontaktu s přírodou, poznávat její krásu a učit se ji chránit. V Praze-Hostivaři se nachází Toulcův dvůr, který si za 25 let své existence vybudoval pověst uznávaného sdružení, jež má významný podíl na environmentálním vzdělávání v České republice. „Přestože jsme v Praze, můžete si u nás užít tak trochu vesnický den. Lidé se k nám rádi vracejí, protože si zde užijí nejen den v klidu a pohodě, ale také získají inspiraci a ponaučení ohledně udržitelnosti života na zemi, které si mohou odnést do svého života,“ uvádí Lenka Skoupá, předsedkyně sdružení Toulcův dvůr.

Vzdělávací centrum obklopené mokřady, lužními lesy a loukami

Areál tvoří soubor památkově chráněných budov, mezi nimiž najdete například rodinné centrum, mateřskou školku, keramickou dílnu, klubovny či obchod s biopotravinami. Stavení obklopuje 10 hektarů pozemků, kde jsou na přírodních plochách zachovány cenné biotopy, mokřady, lužní lesy, louky, sad, pole a farma s ojedinělou expozicí původních českých plemen hospodářských zvířat. K vidění jsou například přeštické černostrakaté prase, česká červinka, huculské koně, ovce, kozy a další domácí zvířata. V Toulcově dvoře se děti z mateřských škol a žáci základních i středních škol učí, jak nakládat s odpady a chránit biotopy, nebo jaké jsou možnosti šetrného zemědělství. O podobných tématech se pak v rámci seminářů školí firmy i veřejnost.

Ochránci hmyzích opylovačů

Albert Einstein řekl, že bez včel má lidstvo před sebou čtyři roky života a pak vymře. Této katastrofě se snaží zabránit sdružení VČELÍ STRÁŽ, jež je druhým z nominovaných projektů letošní soutěže E.ON Energy Globe. „V mnoha programech a kroužcích učíme děti a mládež, jak se postarat nejen o včely, ale o všechen hmyz, který běžně opylovává rostliny. Zastavení vymírání hmyzích opylovačů je v současnosti důležité pro fungování přírodní rovnováhy,“ připomíná často přehlížený fakt Jiří Cafourek ze sdružení VČELÍ STRÁŽ.

Projekt se soustředí na vzdělávání dětí i vedoucích kroužků zaměřených na včelařství. Pravidelně také organizuje školení, vzdělávací semináře a celostátní i mezinárodní setkávání kroužků včelařské mládeže. Každoročně se vyhlašují soutěže „Hmyzí hotely“ a „Včelí louka“, které řeší problémy životního prostředí a pestrosti potravy pro hmyz. Projekt sdružuje 220 kroužků po celé republice, do jejichž aktivit se každoročně zapojí přes 2 000 dětí. Děti si zkoušejí nelehkou manuální práci, točí a sdílejí videonávody a samy přicházejí s řešeními problematické situace se včelstvem v budoucnu. „Vymírání užitečných včel a hmyzu se média často nevěnují a řeší obvykle jiné ‚viditelnější‘ problémy v přírodě. Jsme rádi za každého člověka, který se začne o tuto problematiku zajímat a také přispěje k nápravě,“ doplňuje Jiří Cafourek.

Vítězný projekt vybírá veřejnost

Oba projekty nominované v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Vzdělávání teď soutěží o hlasy veřejnosti. „O vítězném projektu rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu může být auto ŠKODA SUPERB iV s plug in hybridním pohonem na tři měsíce zdarma, elektrokolo od společnosti svetelektrokol.cz nebo poukázky do Hornbachu,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat pro jeden ze dvou ekologických produktů mohou lidé na stránkách www.energyglobe.cz do 15. září.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv