Rubrika | Naše téma

Trendy v udržitelnosti pro rok 2025: Co nás čeká a jak se připravit?

03. 02. 2025 - Redakce

Rok 2025 přináší zásadní změny v oblasti udržitelnosti, které ovlivní jak domácnosti, tak firmy. Společnost klade stále větší důraz na cirkulární ekonomiku, udržitelné financování a snižování emisí. Jak se připravit na nové ekologické výzvy a přísnější pravidla v oblasti odpadového hospodářství, která kladou důraz na odpovědné nakládání s odpady a udržitelné postupy? Praktické tipy přináší následující článek.

Méně odpadu, více sdílení

Sdílená ekonomika se v oblasti udržitelnosti stává stále populárnější. Platformy umožňující sdílení nábytku, elektroniky či oblečení vedou k nižší produkci odpadu a delší životnosti produktů. Češi čím dál častěji využívají možnosti půjčoven nebo komunitních tržišť. Tyto modely dávají zákazníkům možnost využívat produkty bez nutnosti jejich vlastnictví, čímž dochází k efektivnějšímu využití a minimalizaci odpadu. Významnou roli hrají i inovativní projekty zaměřené na opravy a renovace, které podporují místní ekonomiku a zvyšují dostupnost repasovaných výrobků. Sdílení a opětovné využívání věcí tak nejen snižuje zátěž na životní prostředí, ale také podporuje udržitelný životní styl a mění způsob, jakým lidé přistupují k vlastnictví a spotřebě.

Digitalizace odpadového hospodářství

Moderní technologie mění způsob, jakým společnosti i jednotlivci nakládají s odpady. V rámci digitalizace se zavádějí například chytré kontejnery vybavené senzory a sofistikované systémy sledování odpadu, které umožňují efektivnější sběr a následnou recyklaci. Lidem se navíc díky modernizaci odpadového hospodářství otevírají různé možnosti, jak se do procesu recyklace aktivně zapojit. „Chceme lidem usnadnit cestu k odpovědné recyklaci, a proto jsme spustili novou službu Rebalík, kterou mohou využít prostřednictvím poboček Balíkovny po celé České republice. Stačí nepotřebný elektrospotřebič jednoduše zabalit a zdarma odeslat k ekologickému zpracování,“ říká Denisa Krumlová ze společnosti REMA Systém, která je jedním ze tří největších kolektivních systémů zajišťujících sběr odpadních elektrozařízení působících v České republice. Podobné inovace přispívají k většímu zapojení veřejnosti do cirkulární ekonomiky.

Biodiverzita a lokální produkty

Volba lokálních produktů s nižší uhlíkovou stopou je správnou cestou, jak podporovat nejen regionální ekonomiku, ale i ochranu přírody. Podpora místních farmářů snižuje emise z dopravy a pomáhá udržet tradiční způsoby hospodaření. Každý může snížit uhlíkovou stopu i formou své stravy, například tím, že část masitých jídel nahradí rostlinnými alternativami. Důležité je i omezení potravinového plýtvání. K rozvoji biodiverzity přispívá rovněž pěstování vlastní zeleniny bez pesticidů, výměna trávníku za rozkvetlou louku či výsadba stromů. K ekologičtějšímu životnímu stylu pomohou i další drobné změny – pohyb po městě na kole, omezení tisku či správné třídění odpadu.

Ekodesign: klíč k dlouhodobé udržitelnosti

Rostoucí tlak na výrobce přináší důraz na ekodesign, tedy navrhování produktů s ohledem na snadnou opravitelnost a recyklaci. Evropská legislativa z loňského roku zavádí právo spotřebitelů na opravu výrobků i po uplynutí záruční doby, což má snížit množství elektroodpadu a šetřit primární suroviny. Směrnice o ekodesignu zakazuje praktiky vedoucí k předčasnému zastarávání a zavádí digitální pasy výrobků obsahující informace o původu a recyklaci dílů. „Nová pravidla také zajišťují dostupnost náhradních dílů a snižují náklady na opravy, což přispívá k prodloužení životnosti elektrospotřebičů. Implementace těchto opatření do národních legislativ teprve probíhá, výrobci se jim však přizpůsobují již nyní,“ vysvětluje Denisa Krumlová.

Udržitelnost bude v roce 2025 stát na propojení moderních technologií s odpovědným přístupem k výrobě a spotřebě. Firmy i jednotlivci se musejí připravit na přísnější legislativní požadavky a hledat nové způsoby, jak minimalizovat svůj ekologický dopad. Pro lepší přehled přinášíme seznam legislativních novinek, které se očekávají v letošním roce.

Očekávané legislativní inovace pro zvýšení udržitelnosti v roce 2025

  1. Ochrana klimatu
  • Zavedení opatření ke snížení emisí v dopravě, průmyslu a energetice v rámci dosažení klimatické neutrality do roku 2050
  • Požadavek na postupný přechod firem a domácností k energeticky efektivním technologiím a obnovitelným zdrojům
  1. Udržitelné financování a ESG reportování
  • Povinnost firem vykazovat ekologické, sociální a správní (ESG) ukazatele
  • Zavedení „taxonomie udržitelných investic“ určující ekologicky šetrné projekty
  1. Podpora cirkulární ekonomiky
  • Od ledna platí povinnost obcí zavést systém na třídění použitého textilu
  • Motivace domácností k třídění plastů, skla, papíru a textilu
  • Motivace domácností oddělovat organický odpad a kompostovat nebo využívat kompostéry na úrovni obcí
  1. Zelená energetika a snižování emisí
  • Přijetí nových směrnic, které budou vyžadovat zrychlení výstavby solárních a větrných elektráren
  • Nové dotace na obnovitelné zdroje pro domácnosti
  • Zpřísnění emisních limitů pro průmysl a energetiku v důsledku závazku snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv