Rubrika | Naše téma

Uzavření obchodů kromě svátků i v neděli – plánují ho první prodejci, zaměstnancům chtějí poskytnout více času s rodinou

28. 02. 2020 - Redakce

Trávení více času s rodinou, narovnání podnikatelského prostředí či možnost jít na nedělní mši. Tyto argumenty nejčastěji zaznívají od aktérů, kteří podporují uzavření obchodů kromě vybraných svátků také o nedělích. Přestože poslanci vloni na podzim omezení otevírací doby prodejen zmírnili, objevují se nyní první obchodníci, kteří k nedělnímu plošnému uzavření prodejen přistoupí. Zaměstnancům chtějí poskytnout větší komfort i přes možný pokles tržeb. Zároveň věří, že tím inspirují další prodejce.

Uzavření prodejen potravin je v současnosti uzákoněno na sedm svátečních dnů, na Štědrý den přitom smějí mít obchody otevřeno pouze do 12 hodin. Zákon se týká prodejen nad 200 m2, od podzimu loňského roku z něj přitom byly vyčleněny velkoobchodní prodejny. I přes toto poslední zmírnění legislativy se však objevují také argumenty pro její zpřísnění. „Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě je ve stávající podobě kompromisem. Uvítali bychom rozšíření tohoto zákona na všechny svátky, ale bohužel vzhledem k momentálnímu složení Poslanecké sněmovny a Senátu to nebylo a není možné,“ uvedl Martin Svojš z Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO), která je součástí Českomoravské konfederace odborových svazů.

Někteří zástupci zejména z řad českých obchodníků přitom podporují i přísnější variantu, která by se týkala uzavření prodejen nejen o všech svátcích, ale i o všech nedělích. „Jednalo by se o částečné narovnání podnikatelského prostředí. Lidé v jiných zaměstnáních také v neděli nepracují. Pokud to jde v jiných evropských zemích, není důvod, proč takový zákon nepřijmout i v Česku,“ uvedl Roman Mazák, předseda Družstva CBA, které tento záměr dlouhodobě prosazuje.

Zákaz nedělního prodeje platí dlouhodobě v Rakousku i Německu, od začátku letošního roku ho pak plošně zavedlo též Polsko. Těmito zeměmi se nyní částečně snaží inspirovat obchodní družstvo Tempo, které se jako první obchodní subjekt v Česku s obratem nad jednu miliardu korun k plošnému uzavření prodejen odhodlá, a to od začátku dubna. Součástí družstva je téměř stovka středně velkých a menších prodejen zejména ve Slezsku a na Moravě. „Chceme, aby naše prodavačky trávily více času s rodinou, prodejny proto o nedělích uzavřeme, aniž by se to projevilo na mzdovém ohodnocení zaměstnanců. Z hlediska celkových ročních tržeb předpokládáme v tomto směru pokles o zhruba 25 milionů korun,“ uvedl předseda obchodního družstva Tempo Jan Sůra.

Nedělní uzavření prodejen chválí i zástupci odborů. „Samozřejmě je pro zaměstnance v obchodě skvělé, když jsou provozní jednotky o nedělích uzavřeny. Rozhodnutí obchodního družstva Tempo je tedy pro zaměstnance této společnosti jistě dobrá zpráva,“ uvedl Svojš. Zároveň však dodal, že UZO plošně podporuje především uzavření prodejen o všech svátcích, nikoliv pouze o vybraných, jako je tomu nyní. „V České republice není spotřebitelské ani politické klima, aby se prodejny plošně uzavřely i o nedělích,“ doplnil Svojš.

Nepřízeň obchodního prostředí částečně potvrzuje i Jan Sůra. Podle něj v tomto směru sehrál klíčovou roli vstup zahraničních řetězců na český trh v 90. letech. Ještě před ním bylo téměř standardem, že měly prodejny potravin o nedělích zavřeno, kvůli řetězcům však musely reagovat, aby nástup této konkurence zachytily. „Zavření prodejen v neděli vnímáme jako návrat k tomu, jak otevírací doba vypadala dříve. Zároveň v podstatě kopírujeme model, který nově funguje například v Polsku. Je paradoxní, že kupříkladu v Německu a Rakousku, odkud pochází také řada řetězců operujících v Česku, mají tyto značky v neděli zavřeno. V Česku o to však ani zdaleka neusilují,“ sdělil Jan Sůra. I proto podle něj odbory zastupující zaměstnance družstva toto rozhodnutí přivítali. „Nezávislý odborový svaz Tempo v tomto směru ocenil, že záměr plošně uzavřít prodejny v neděli vzešel přímo od zaměstnavatele. V Česku se jedná o naprosto ojedinělý úkaz,“ doplnil Sůra.

Souhlasná stanoviska související s uzavřením obchodů v neděli se najdou i mezi některými politickými zástupci, jedním z nich je například senátor Patrik Kunčar (KDU-ČSL). „Leckde v zahraničí je samozřejmé, že je v neděli v obchodech zavřeno. Hlady nikdo neumře, každý má doma něco v zásobě a málokdo chodí nakupovat každý den. Takže není problém naplánovat si nákup na jiný den než neděli nebo svátek. Se záměrem, který prosazuje družstvo Tempo, souhlasím a plně ho podporuji. Jít touto cestou je lepší než se pokoušet prosadit zákonnou úpravu. V této oblasti není dlouhodobě mezi Senátem a Poslaneckou sněmovnou shoda,“ řekl senátor.

Uzavření obchodů v neděli podporují též představitelé církve. „Oceňujeme odvahu obchodního družstva Tempo k takovémuto kroku. Dokazuje tím, že pro něj není důležitý pouze zisk, ale i spokojení zaměstnanci, kteří budou moci díky tomuto rozhodnutí prožít neděli jako sváteční den volna, k němuž může patřit návštěva nedělní bohoslužby, stejně tak jako čas strávený společně s blízkými,“ řekl Martin David, pomocný biskup z Biskupství ostravsko-opavského. Záměr spojený s náboženskými povinnostmi zaměstnanců potvrdil i Sůra. „Byl to jeden z aspektů, který jsme brali v potaz. V regionech, kde působíme, je velký podíl věřících, týká se to tedy nejen našich prodavaček,“ doplnil.

Sůra považuje záměr obchodního družstva Tempo v rámci trhu za potřebný. Věří, že tím uleví řadě prodavaček, z nichž řada je matkami či babičkami a rády se o víkendu věnují dětem nebo vnoučatům. „Chceme být v tomto směru průkopníky. Pokud se k nám v budoucnu přidají další obchodní sítě, bude to jen ku prospěchu trhu. Ostatně západní evropské země jsou toho dobrým příkladem,“ sdělil Sůra. Podobně se v tomto směru vyjádřil také Martin David. „Jsme přesvědčeni, že by to byl krok prospěšný zaměstnancům všech obchodních řetězců. Že je to možné, ukazují mimo jiné příklady našich sousedních zemí Německa a Rakouska,“ uzavřel biskup.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv