Rubrika | Naše téma

V Brně je v provozu nový světelný polygon. Lidé mohou hlasovat, které parkové osvětlení je jim nejpříjemnější

08. 11. 2021 - Redakce

Od začátku listopadu je v parku v brněnských Lužánkách v provozu nový polygon Technických sítí Brno (TSB). Na čtyřech úsecích lidem představuje různé varianty parkového osvětlení včetně prvků automatizace a využití pohybových čidel. Lidé mohou následně na portálu městské firmy hlasovat, které řešení je jim nejpříjemnější a rádi by je v parcích v rámci metropole potkávali.

„Nový polygon na relativně malé ploše – v rámci parku v Lužánkách – lidem představuje hned několik řešení veřejného osvětlení parků. Na čtyřech úsecích se mohou na vlastní oči přesvědčit, jak se jednotlivá svítidla liší z hlediska teploty světla, ale třeba i míry regulace v nočních hodinách. Takto na jednom místě přitom budou rozdíly, kterých by si běžně nemuseli povšimnout, jasně patrné,“ uvedl Pavel Rouček, generální ředitel Technických sítí Brno.

Svítidla jsou v parku umístěna v sekcích A až D vždy po čtyřech. Dvojice ukázkových řešení (sekce A a D) je vybavena autonomní regulací světla podle denní doby při stálé teplotě světla, jedno řešení (sekce B) pak souběžně s autonomní regulací nabízí i změnu chromatičnosti. V rámci sekce C si pak lidé mohou sami vyzkoušet, jak ve veřejném osvětlení fungují pohybová čidla.

„U každé sekce lidé najdou informace o tom, jak daná svítidla fungují, jaká je teplota světla i jak se nastavení mění v průběhu času. Rovněž se dozvědí, jak si daný typ řešení stojí v kontextu úspory energií, emisí CO2 či modré složky světla,“ popsal provozně-technický ředitel TSB Josef Šaroun.

Cílem testovacího polygonu však není jen prezentace různých druhů parkových svítidel, ale i otevření diskuze s občany města. Každá z informačních tabulí je vedle popisu daného řešení opatřena i QR kódem. Jeho načtení lidi zavede na speciální podstránku webu TSB, kde budou moci hlasovat o tom, které řešení je jim nejpříjemnější.

„Věříme, že prostřednictvím zapojení veřejnosti získáme cenné podklady k dalšímu směřování parkového osvětlení v Brně. V rámci plánování jeho obnovy chceme v budoucnu přihlížet právě i k preferencím samotných obyvatel města,“ doplnil Pavel Rouček.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv