Rubrika | Naše téma

V Brně se utkají mladí sportovci se zdravotním postižením. Blíží se již jedenáctý ročník Evropských her handicapované mládeže

18. 05. 2022 - Redakce

Brno bude opět hostit Letní e vropské hry handicapované mládeže Emil Open . Od 22. do 26. června se na brněnských sportovištích utkají sportovci ve věku od deseti do šestadvaceti let se zdravotním postižením. Své síly budou měřit v sedmi sportech a více než 30 disciplínách. Jedinečný pr ojekt Emil Open se uskuteční již po jedenácté.

Týden plný sportu a zábavy nabídnou Letní evropské hry handicapované mládeže Emil Open. Hry jsou určené sportovcům se všemi typy zdravotního postižení ve věku od deseti do šestadvaceti let. S portovc i mezi sebou bud ou soupeřit o cenné kovy v sedmi sportech a kategoriích OPEN a MIXED . Společně s doprovodem zamíří do Brna 884 účastníků z 16 zemí Evropy (Albánie, Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Island, Litva Lotyšsko, Maďarsko, Moldavsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Ukrajina a nejpočetnější výprava z České republiky). „Máme v plánu uspořádat soutěže v atletice, plavání, stolním tenisu, boccii a bocce, což je aktivita podobná u nás známější hře pétanque, a letos nově i v lukostřelbě a cyklistice, “ přibližuje Pavel Zbožínek , prezident organizačního výboru Emil Open.

Dorazí i vítěz paralympijských her v Tokiu

Mezi ambasadory bude řada úspěšných paralympioniků, včetně reprezentanta v bocci i Adam a Pešk y , který v roce 202 1 získal na L etních p aralympijs kých hrách v Tokiu nejcennější kov a jenž právě na Emil Open začínal . „ Nadace Emil mi v minulosti velmi pomohla, díky ní jsem si mohl pořídit nové míče a rampu. V Brně na Emil Open jsem dříve také soutěžil , moc se mi to líbilo a rád na to vzpomínám. Věřím, že krásné zážitky si odvezou všichni sportovci i z letošního ročníku,“ říká Adam Peška .

Jelikož se jedná o sportovně společenské setkání mladých lidí, nabídnou h ry také bohatý program. Pořadatelé je 22. června odstartují slavnostním zahajovacím ceremoniálem, na němž nebude chybět průvod vlajkonošů, ale i prezentace brněnských sportovních klubů a neziskových organizací. Uskuteční se rovněž tradiční benefiční show Jana Krause Z očí do očí. Následující den odstartují sportovní soutěže. „Sportovních klání se zúčastní začínající nebo doposud nesportující děti a mládež , ale i medailisté z vrcholových soutěží handicapovaných. Kromě toho bud e mít veřejnost možnost vyzkoušet si sportovní aktivity zdravotně postižených,“ popisuje Zbožínek.

Bohuže l i letos h ry poznamenala smutná událost . „Po dvouleté pandemii a loňském tornádu se vyrovnáváme i s následky toho nejhoršího. Před vypuknutím války se na Emil Open přihlásilo 46 ukrajinských účastníků. Bezmála třicet z nich se nám podařilo ihned po propuknutí konfli ktu přivé z t do Brna, ostatní nás kontaktovali z různých míst Evropy až nyní s přáním účastnit se her. Pro ty nyní připravujeme týdenní soustředění,“ konstatuje prezident Emil Open.

Hry letos vstupují do druhé dekády

Letos jde o již jedenáctý ročník tohoto unikátního projektu, který pořádá spolek Emilova sportovní založený Nadačním fondem Emil. Na akci se podíl ej í a významným způsobem ji finančně podporují město Brno a Jihomoravský kraj. „ Myslím, že se sportovci mají na co těšit. Handicapovaná mládež zde zažije atmosféru vrcholové sportovní akce, ovšem v přátelském duchu a pohod ov é atmosféře. Poslední roky včetně tohoto nejsou pro nikoho z nás jednoduché a právě Emil Open nám dá možnost zapomenout na všechny starosti a nechat se unést radostí z pohybu,“ uvádí primátorka města Brna Markéta Vaňková .

Letošní ročník doposud podpořilo také sedm krajů, které přispěly na ubytování a stravu svých účastníků. Stálými p artner y her j sou Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity , která zároveň figuruje jako odborný garant sportovní části Emil Open, a městská společnost SAKO Brno, jež se pro letošní ročník stala generálním partnerem .

Cílem her je poskytnout sportovcům se zdravotním postižením potěšení ze svobodného pohybu. „ Díky hrám dos tanou mladí sportovci s handicapem možnost sportovat s mládeží majoritní, najdou nové přátele a společně tak přispějí k odstraňování zbytečných předsudků a vzájemného ostychu,“ dodává Zbožínek.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv