Rubrika | Naše téma

V centru Vaňkovky vyroste 16metrový model věže kostela svatého Jakuba. Výstava upozorní na rekonstrukci brněnského chrámu

19. 09. 2022 - Redakce

Novou dominantou Galerie Vaňkovka se v následujících dnech stane 16 metrů vysoká napodobenina věže kostela svatého Jakuba Staršího. Ta bude součásti výstavy nazvané Kostel ve Vaňkovce?, kterou si v největším brněnském nákupním centru budou moci návštěvníci prohlédnout od 21. září do 10. října. Cílem expozice je upozornit na aktuálně probíhající rekonstrukci jedné z nejvýznamnějších brněnských církevních staveb.

Jen těžko některý z návštěvníků Galerie Vaňkovka v následujících týdnech přehlédne 16 metrů vysokou kopii věže kostela svatého Jakuba umístěnou uprostřed brněnského nákupního centra. Výstava nazvaná Kostel ve Vaňkovce?toho však kromě ní nabídne ještě daleko víc.

 „Návštěvníkům přiblížíme celou rekonstrukci a představíme i možnost, jak mohou prostřednictvím symbolické adopce konkrétní okenní tabulky v kostele s opravami pomoci. Zájemci se dále zblízka podívají na obnovované trámoví či kamenné prvky a prohlédnou si také fotografie brněnského panoráma nasnímaného z věže kostela. To budou moci ostatně po konci současné rekonstrukce shlédnout na vlastní oči,“ popisuje Jan Pacner, farář kostela svatého Jakuba Staršího.

V rámci výstavy si návštěvníci rovněž zasoutěží o vstupenky do vybraných brněnských památek a další odměny. „Jednou z cen jsou například poukázky na nákup do našeho obchodního centra,“ přibližuje Tomáš Knop, ředitel Galerie Vaňkovka a dodává: 

„Jsme velice rádi, že se nám společně s farností svatého Jakuba podařilo takto originální výstavu uspořádat. Ačkoli se může na první pohled zdát zvláštní, prezentovat rekonstrukci církevní stavby uprostřed rušného nákupního centra, tak obě místa toho mají mnoho společného. Jsou to prostory, kde se lidé společně setkávají. Ať už záměrně či zcela náhodně.“

Současná rekonstrukce pozdně gotické církevní stavby v historickém centru Brna zahrnuje zejména výměnu krovů, střechy či restaurování kamenných prvků a fasády. Po opravách dojde také k zpřístupnění nové vyhlídky umístěné ve výšce 42 metrů, jež nabídne panoramatický výhled na jihomoravskou metropoli. Práce by měly skončit na konci příštího roku.

Více informací může veřejnost načerpat na samotné výstavě, která proběhne od 21. září do 10. října. Vstup na akci je zdarma.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv