Rubrika | Naše téma

Větrací jednotky zajišťují celoročně čerstvý vzduch v domácnostech. Nově mohou na jejich pořízení využít i dotaci

27. 07. 2023 - Redakce

Lidé ve svých domácnostech na kvalitu čistého vzduchu příliš nedbají. Podle odborníků dlouhodobý pobyt v nevětraných prostorech snižuje kvalitu života. Řešení nabízí větrací jednotky, které do obydlí přivedou čerstvý vzduch zbavený prachu, alergenů a přebytečné vlhkosti. S funkcí rekuperace navíc šetří náklady na vytápění, v horkých letních dnech mohou interiér dochlazovat. Domácnosti mohou nově na jejich pořízení využít i dotace. 

Bez řízeného větrání se moderní dům neobejde 

V dnešním přetechnizovaném světě je velmi důležité, aby prostředí našich domovů bylo nejen příjemné, ale také co nejzdravější. Podle odborníků však mnoho lidí kvalitu vzduchu v interiéru příliš neřeší. Vydýchaný vzduch často větrají, až když se cítí unavení, nebo je pálí oči. Podle Martina Krska z Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity dokáže jeden člověk vydýchat prostor o velikosti 20 m2 za dvě až tři hodiny. „Čtyřem lidem nebude čerstvý vzduch v takto velké místnosti stačit ani na hodinu,“ podporuje Krska nutnost pravidelného větrání. Domácnosti s řízeným větráním problémy s vydýchaným vzduchem však nemají. „Čerstvý vzduch je z venku do místnosti přiváděn průběžně a systém dokáže pružně reagovat na jakékoliv změny, třeba počasí či v počtu lidí v místnosti,“vysvětluje výhody větracích jednotek Luboš Rydlo, produktový specialista ze společnosti KORADO. Podle něj se přitom v posledních letech instalace těchto jednotek stává při stavbě moderního domu běžným standardem.  

Čistý vzduch i v rušných městech 

Větrací jednotky jsou vybaveny speciálními filtry, které zajistí, že přivedený vzduch je čistý, svěží a zbavený všech mikroskopických částeček pylu a prachu. V místech, kde je venkovní ovzduší samo o sobě dost znečištěné, je ideálním řešením i pro alergiky a astmatiky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu je alergie na pyl spojena s obdobím kvetení rostlin, a proto je zajištění čistého a alergenů prostého ovzduší v interiéru pro ohrožené skupiny podstatné. „Mezi další výhody patří i výrazné odhlučnění při větrání dokonce i v místech, kde vede rušná komunikace, což by při běžném větrání oknem nebylo možné,“ doplňuje výhody Luboš Rydlo. 

Řízené větrání eliminuje vlhkost  

Kvalitu vnitřního vzduchu ovlivňuje i jeho vlhkost. Zejména majitelé starších domů se snaží uspořit na energiích za vytápění, a proto často přistupují k zateplení a výměně oken. Tím však vzniká vyšší vzduchotěsnost celého domu, která přináší postupné zvyšování vlhkosti v interiéru. Pokud není dostatečně zajištěno pravidelné větrání, vlhkost se kondenzuje kolem oken nebo stěn a zvyšuje se riziko vzniku plísní. Proto je podle Luboše Rydla důležité současně se zateplováním a výměnou oken počítat i s instalací větrací jednotky. „Nabízí totiž celou řadu funkcí, mezi které mimo jiné patří i kontrola vlhkosti vzduchu,“ představuje jednu z funkcí produktový specialista a dodává, že moderní větrací jednotka dokáže sama reagovat na aktuální vlhkost vzduchu a podle toho automaticky upraví své funkce. 

 Požadovaná teplota v létě i v zimě  

Lidé na pravidelnou výměnu vzduchu rezignují nejčastěji v zimě kvůli drahým energiím. Velmi často však větrání opomíjí i v horkých letních dnech, protože si nechtějí do bytu pouštět horký vzduch. Větrací jednotka s rekuperací ale umí s teplotou vzduchu pracovat. V létě dokáže zajistit přísun čerstvého vzduchu bez přehřívání interiéru. V zimě naopak členové domácnosti ocení, že při větrání nepřichází o teplo. „Větrací jednotky prostřednictvím zabudovaného výměníku předávají teplo zpět do interiéru větrané místnosti. Účinná rekuperace tak umí uchovat až 73 % odváděného tepla,“ uvádí Rydlo. Při správně zaizolovaném domě se může tepelná ztráta snížit dokonce až o 90 %. Domácnosti na výdajích za topení tak ušetří až tisíce korun ročně.  

Na pořízení větrací jednotky přispěje stát 

V letošním roce mohou vlastníci rodinných domů nově prostřednictvím dotace Nová zelená úsporám získat na jednotku řízeného větrání s rekuperací až 100 000 Kč. U bytových jednotek je výše příspěvku až 35 000 Kč. „Podpora úsporných opatření bude výhodnější a zmírní se nároky při administraci žádostí. Státní fond životního prostředí ČR s předstihem informuje o všech změnách a přesných podmínkách pro dotace, které budou platit od září 2023,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík a dodává, že dotace pokryje 50 procent nákladů spojených s pořízením větrací jednotky a její instalací. 

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv