Rubrika | Naše téma

Vše na jednom místě. Mapové aplikace umí ukázat cenu půdy, riziko povodní i viniční tratě či ložiska nerostných surovin

28. 06. 2021 - Redakce

Projít se virtuálně z pohodlí vlastního obýváku po blízkém či vzdálenějším městě není díky mapovým aplikacím již dávno žádný problém. Ty moderní toho ale vedle prostého zobrazení ortofotomapy či panoramatického pohledu nabízejí daleko více. Podívat se lze například na to, kde se v okolí nachází honitby, viniční tratě či ložiska nerostných surovin. Stejně tak umí aplikace ukázat rizika povodní či cenu půdy.

Kvalitní letecké snímky a panorama jako standard

Kvalitní a pravidelně aktualizované mapové podklady jsou základem každé mapové aplikace. Letecké snímky v co nejvyšším rozlišení umožní uživatelům po internetu pomyslně nakouknout na sousedovu zahrádku či se z ptačí perspektivy podívat na Václavské náměstí, Karlštejn nebo jakékoliv jiné místo v Česku. Podobně se v dnešní době považuje za standard i možnost přepnout se v aplikaci do panoramatického pohledu a vybranými místy si doslova projít.

„Nejnovější snímky země pravidelně přidáváme do aplikace Chytremapy.cz, která je dostupná všem. Její součástí je taktéž napojení na Katastr nemovitostí, takže se lidé mohou jednoduše dostat k základním informacím o konkrétní parcele. Přímo na mapě jsou ale vidět i podrobnosti o samotných stavbách včetně údajů o vytápění, připojení na vodovod či bytových jednotkách,“ popisuje Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis, která se na letecké a mobilní snímkování země specializuje.

Ceny půdy, povodňové mapy

Města, obce, ale třeba i organizace spadající pod státní správu a soukromé firmy však často ke své práci potřebují podstatně detailnější informace o pozemcích. „V rámci aplikace Gisonline.cz, jejíž odlehčenou verzí Chytremapy.cz jsou, spolupracujeme s řadou dalších subjektů, mezi něž patří například Státní pozemkový úřad, portál eagri.cz či Lesy ČR. Díky tomu je možné municipalitám i podnikům zprostředkovat všechny důležité informace na jednom místě,“ vysvětluje Drahomíra Zedníčková.

Díky datům Státního pozemkového úřadu, konkrétně takzvané BPEJ, tedy bonitované půdně ekologické jednotce, se uživatelé mohou zorientovat v cenách pozemků. Jedná se o pětimístný kód, který popisuje odlišné charakteristiky zemědělských půd z půdně-genetického, půdně-ekologického, geologického, geomorfologického, klimatického a hydrologického hlediska. Jednotka pak tvoří podklad pro zákonná opatření a lze z ní odvodit i cenu dle vyhlášky č. 441/2013 sb., z níž se následně stanovuje například daň z nabytí nemovitých věcí.

Mapová aplikace umí nejen zobrazit BPEJ, ale ukáže také úřední cenu za metr čtvereční dle zmíněné vyhlášky. „Vyhlášku lze obecně u zemědělských pozemků využít jako jakýsi ukazatel tržní ceny. Ta je totiž obvykle dvojnásobkem až trojnásobkem hodnoty stanovené touto vyhláškou. Prostřednictvím online mapy pak lze navíc celé vybrané území ohraničit i a dle vyhlášky nacenit,“ říká Drahomíra Zedníčková.

Zorientovat se v tom, jaká jsou povodňová rizika u konkrétních lokalit, zase obcím a městům, ale třeba i developerům pomohou mapy záplavových území. Díky importovaným datům od Výzkumného ústavu vodohospodářského se je možné detailně podívat na to, kde se vyskytovaly pětileté, dvacetileté, či dokonce stoleté vody.

Viniční tratě, honitby, ale třeba i riziko erozí a ložiska nerostných surovin

Zajímavé podklady pro zemědělce i úředníky nabízejí v rámci aplikace Gisonline.cz data od portálu eagri.cz. Zájemci se tak snadno mohou podívat na informace o půdních blocích, z nichž se dozvědí, kde se nachází chmelnice či ovocné sady, ale třeba i viniční tratě. V tom, jaké plodiny lze na jaké půdě pěstovat, usnadní orientaci zobrazení erozní ohroženosti. Díky datům Ústavu pro hospodářskou úpravu lesa se lze zase snadno podívat například na honitby v katastrech obcí a měst.

Díky datům od České geologické služby se uživatelé mohou snadno informovat o tom, co se děje na povrchu Česka i pod ním. „Data nad mapou obsahují informace o ložiscích nerostných surovin na území Česka včetně dobývacích prostor a poddolovaných území. Stejně tak lze z mapy zjistit informace o geologické aktivitě v daných územích, kam spadají třeba sesuvy či propady,“ dodává výkonná ředitelka TopGisu.

Tags | , , , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv