Rubrika | Naše téma

Vychytané Velikonoce: Dospělé koledníky potěšíte alkoholovými vajíčky, dětem naservírujte sázené vajíčko v podobě zajíčka

06. 04. 2022 - Redakce

Po dvou letech pandemických omezení to vypadá, že si letos konečně užijeme Velikonoce tak, jak jsme zvyklí: s pomlázkou v ruce, s přáteli a blízkými, u společného stolu s dobrým jídlem. Ohromte návštěvu svátečně vyzdobeným domovem a chutným pohoštěním. Vsaďte třeba na LED dekorace a na talíř jim naservírujte toust se svěže zeleným hráškovým pestem a sázeným vajíčkem v podobě kuřátka nebo zajíčka.

Velikonoční svátky jsou pro většinu Čechů druhým nejdůležitějším svátečním obdobím v roce. Lidé stále dodržují řadu tradic, pečou tradiční velikonoční pochutiny, barví vajíčka a také sezónně zdobí svoje domovy. Jarní nebo velikonoční výzdoba je ostatně podle starších průzkumů hned druhou nejoblíbenější tradicí tohoto svátečního období – hned po barvení a zdobení vajíček.

K Velikonocím patří krásné dekorace i stůl plný dobrot

Ačkoliv jsou Velikonoce nejdůležitějším křesťanským svátkem, většina Čechů je vnímá spíše jako oslavu příchodu jara, a tak i dekorace spíše než náboženský význam reflektují jarní motivy. „Do našich domovů tak pronikají zejména květiny, větvičky s jehnědami či kočičkami, motivy vesele barevných vajíček nebo kuřátek a zajíčků. Populární jsou v posledních letech také světelné LED ozdoby, ať už v podobě řetězů, nebo jiných dekorací,“ uvádí Daniela Jičínská, Brand manager Magnet 3PAGEN, který nabízí řadu sezónních dekorací a dalších šikovných svátečních vychytávek.

Samozřejmostí je pro Čechy v době Velikonoc také dobré jídlo. Sváteční tabuli obvykle vévodí beránek či mazanec, mnohde nechybí ani tradiční jidáše, velikonoční nádivka nebo perník. Pro koledníky se vyplatí mít vedle malovaných vajec nachystanou i dostatečnou výslužku. Někdo spoléhá na osvědčené čokoládové figurky, jiný se chce blýsknout domácími cupcakes nebo muffiny. V každém případě myslete i na prezentaci pochutin a vybavte se pěknými servírovacími miskami a talíři či stylovými etažéry. Pokud vaši hosté dávají přednost slanému, můžete připravit jednohubky nebo tousty s nejrůznějšími jarními pomazánkami. Dospělí koledníci budou nejspíš očekávat i panáka něčeho ostřejšího. Překvapte je a alkohol jim naservírujte přímo v čokoládových vajíčkách!

Velikonoční recept: Toust s hráškovým pestem, jarními klíčky a sázeným vejcem

Potěšte rodinu stylovou velikonoční snídaní nebo si recept připravte jako slané pohoštění pro koledníky a návštěvy.

Vejce (podle počtu strávníků)

Toustový chléb (podle počtu strávníků)

Jarní klíčky (doporučujeme hrášek nebo fazole mungo)

Lístky bazalky na dozdobení

Na hráškové pesto:

  • 1 hrnek hrášku (čerstvého, mraženého, sterilovaného)
  • 80 g parmazánu nebo pecorina
  • Hrst bazalky
  • Pár lístků máty
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 3 malé stroužky česneku
  • 2 lžičky piniových oříšků
  • Citronová šťáva
  • Sůl, pepř

Nejprve si připravte hráškové pesto. Mražený hrášek blanšírujte (krátce povařte v osolené vodě a pak rychle zchlaďte ledovou vodou). Čerstvý nebo sterilovaný nijak upravovat nemusíte. V pánvi na sucho opražte piniové oříšky a nechte zchládnout. Sýr nastrouhejte nebo nasekejte na menší kousky. Všechny suroviny kromě citronové šťávy, soli a pepře dejte do mixéru a rozmixujte. Podle chuti opepřete, dosolte (stačí málo, parmazán i pecorino jsou poměrně slané sýry), dochuťte trochou citronové šťávy a znovu mixujte dohladka.

Tip: Pokud budou mezi strávníky i malé děti, vynechejte raději česnek a pepř a solte jen mírně.

Připravte sázená vejce. Použít můžete i veselá tvořítka s velikonočními motivy. Toustový chléb zlehka opražte v toustovači nebo na sucho na pánvi. Na tousty namažte nebo nastříkejte hráškové pesto, posypte klíčky a ozdobte lístky bazalky. Servírujte na talíři se sázeným vejcem.

Blýskněte se před návštěvou a koledníky

Etažér

Na formě prezentace záleží a malovaná vajíčka v obyčejné ošatce už vyšla z kurzu. Potěšte oči koledníků barevnými vajíčky nebo čokoládovými dobrotami vyskládanými na vkusném etažéru. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz, odkaz zde.

Cena: 259 Kč

Hrnek „Velikonoční zajíc“ s pralinkami

Potěšte koledníky praktickým dárkem a sladkostmi v jednom. Hrneček s jarním motivem zajíčka je až po okraj naplněn lahodnými čokoládovými pralinkami. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz, odkaz zde.

Cena: 229 Kč

Alkoholová vajíčka (50 ks)

Že jsou čokoládová vajíčka jen pro děti? Tyhle určitě ne. Lahodná čokoládová skořápka je totiž naplněna vaječným likérem, třešňovým likérem nebo brandy. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz, odkaz zde.

Cena: 289 kč

Tvořítka na sázená vejce

S těmito vychytanými tvořítky na sázená vejce ve tvaru zajíčka a kuřátka připravíte rodině i hostům skvělou velikonoční snídani nebo hravé pohoštění. Použít je můžete klidně i jako vykrajovátka na cukrová nebo jako formičky na lívance. Objednávejte v katalogu či na e-shopu magnet3p.cz, odkaz zde.

Cena: 169 Kč

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv