Rubrika | Naše téma

Výzkumníci z Contipra představili středoškolákům unikátní Týden vědy. Vzbudil zvědavost i nadšení

27. 09. 2022 - Redakce

Celý minulý týden byl v Dolní Dobrouči, kde sídlí biotechnologická společnost Contipro, zasvěcen mladé energii, zvídavosti a touze po dalším vědění. Do firmy, která je po celém světě známá díky kyselině hyaluronové, přijeli gymnazisté z celého kraje. Studenti měli jedinečnou příležitost nahlédnout do laboratoří výzkumu a vývoje, které se běžně pro veřejnost neotevírají.

Od brzkého rána do pozdních odpoledních hodin přijížděli každý den v termínu od 19. do 23. září 2022 do Contipra žáci z různých gymnázií Královéhradeckého a Pardubického kraje. „Akci jsme chystali několik měsíců dopředu. Chtěli jsme, aby si studenti Den vědy u nás opravdu užili. To se myslím podařilo, získáváme veskrze pozitivní ohlasy od studentů, ale i pedagogů, kteří je doprovázeli,“ přiblížila manažerka vzdělávacích projektů ze společnosti Contipro Petra Šejblová.

Studenti se seznamovali především s lidskou kůží

Týden vědy nesl podtitul „Pojďme s kůží na trh“, jelikož kůže se stala spojovacím článkem všeho zajímavého, co studenti slyšeli, viděli a prakticky zkoušeli na pěti různých pracovištích. Vědci z laboratoří fyziologie buňky, fyzikální chemie, kosmetiky, forem a fermentace připravili pro studenty interaktivní program, kde nechali žáky zábavnou formou otestovat vědecké poznatky a teorie. „Líbí se mi zdejší profesionální přístup všech vědců. Spojili praktickou a vědomostní část, a oceňuji především to, že nás do programu zapojovali. Když mohu vidět, co se děje, mám z toho silnější zážitek a určitě si to budu pamatovat,“ pochválila program Nikol Drábíková, studentka ze svitavského gymnázia.

Organizátoři akce si dlouhodobě kladou za cíl podporu vzdělanosti v regionu a obecnou popularizaci české vědy, která se v Contipru dělá na světové úrovni. Program návštěv vědeckých pracovišť byl proto vymyšlen tak, aby studenti nejen zábavnou formou načerpali nové poznatky, ale zároveň mohli navštívit plně vybavené laboratoře s ukázkou techniky, kterou zde odborníci ke své práci využívají. Technickým vybavením byl nadšen i student Daniel Toppisch z gymnázia v Ústí nad Orlicí: „Nejvíce mne zaujala laboratoř, ve které se nacházely elektronové mikroskopy. Mohli jsme přímo vidět jednotlivé vrstvy kůže pod mikroskopem, to mi přišlo velmi zajímavé.

Týden vědy v Contipru ocenili nejen žáci, ale i jejich učitelé

Učitelé z gymnázií si pochvalovali strukturu přednáškových bloků. 
Studenti v Contipru vidí propojení teorie s praxí. Velice inspirativní je sekce biologie, protože fyzikální chemie je studentům mimo vysokoškolský systém zatím velmi vzdálená. Přínosem je také možnost vidět výsledky experimentů, které jsou doprovázeny výkladem zdejších odborníků. Studenti se v Contipru podívají do velmi moderních laboratoří, které jsou pro ně tak trošku sci-fi. Zároveň mohou nasávat atmosféru v prostředí, kde by se mohli jednou sami uplatnit,“ říká učitelka gymnázia Ústí nad Orlicí Lenka Janyšová.

Týden vědy v Contipru by měl pro středoškolské studenty sloužit jako inspirace a povzbuzení k dalšímu studiu přírodních věd. V příštím roce plánuje Contipro Týden vědy zorganizovat opět v druhé polovině září.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv