Rubrika | Naše téma, Zdraví

Za to (ne)může koronavirus!

26. 05. 2020 - Redakce

No, to jsem nemohl, protože tu byla karanténa. Za to může koronavir. To by normálně dopadlo úplně jinak, ale ta nouzová situace. No, to nešlo, protože ta pandemie všechno zastavila. No za ty problémy může jedině to, že jsme se nemohli potkat. No, to bylo nedorozumění, protože jsme byli jenom online. 

Asi jste již také zaznamenali obdobné věty. Někdy jsou opodstatněné, ale jak je čím dál častěji slýcháme, napadá nás, že se jedná spíš o výmluvu. Možnost svést svoje problémy na koronavirus? 

Je zřejmé, že minimálně od března jsme neprožívali standartní situaci, byla to zátěžová doba a u mnohých lidí přicházel strach, úzkosti a tlak z nejistoty. Někdo prožíval naopak stres z návalu pracovních povinností. Za takové situace je pochopitelné, že může dojít k psychickým propadům, skleslosti a ke zhoršení vyrovnávání se s problémy. V tuto dobu je důležité hledat pro sebe úlevu, cestu, po které mohu bezpečně jít, radovat se z maličkostí a zkoušet, co mi pomůže, abych mohl svůj život i v době nejistoty či hrozby prožívat co nejlépe. 

Za co koronavirus určitě nemůže!

Co koronavirus určitě nezpůsobil, jsou konflikty v rodinách, panické ataky, dluhy či sebepoškozování, tyto bolesti a trápení jsme si způsobovali sami. Někdo je psychicky křehký, má dispozice k duševním onemocněním nebo již duševním onemocněním trpí. Jiný se nacházel zrovna v náročném životním období i bez koronaviru, takže psychická obranyschopnost byla notně zmenšena. To jsou pochopitelné situace, je třeba je rychle řešit a nepodceňovat je. Jelikož, říct si o pomoc druhému není slabost, ale je to rysem zralého přístupu k sobě. Mnozí z nich si řekli pro sebe o pomoc buď u svých blízkých nebo právě kontaktem s krizovou linkou důvěry, a to je dobře. Jelikož od toho tu krizové linky důvěry jsou a proto existují, aby lidem bez rozdílu věku a typu problému, pomohly ustát „vykolejení“ a ukázaly na možnosti, které člověk, zažívající trápení, v potřebný moment sám nevidí. „Lidí, kteří nás kontaktují, protože neví, jak dál, si upřímně cením, a jsem přesvědčena, že jsou to lidé, kteří si uvědomují svou odpovědnost za sebe a svůj život,“ shrnuje ředitelka Modré linky Hana Regnerová. 

Jsou však lidé, kteří se za trápení schovávají, problémy si téměř “pěstují“ a nyní říkají, za to může koronavirus. Půjčíme si citát Jana Wericha: „Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.“ 

A pokud nás opravdu něco trápí, svěřme se blízkým, přátelům nebo odborníkům. Na trápení nemusíme být sami.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv