Rubrika | Naše téma, Tipy a rady

Zářivou a jemnou pleť v době domácí izolace zařídí kyselina hyaluronová

20. 05. 2020 - Redakce

Koronavirová epidemie a s ní spojená omezení běžného života nabouraly zvyky a denní režim snad každého člověka. Všichni jsou nucení trávit více času doma, snaží se zvládat práci, domácnost, rodinu a najít si čas jen pro sebe tak není vůbec jednoduché. Každodenní péče o pleť je přitom především u žen jedna z důležitých, ale často zanedbávaných součástí denní rutiny. Odsouvat ji, se nemusí vyplatit.

Podle odborníků je rezignace na péči o pleť velkou chybou. Pokud patřila k denním rituálům, může být v době nucené izolace pravidelné odličování, čištění a nanášení krému důležitou připomínkou doby, kdy bylo vše normální. Navíc v tomto změněném režimu dostává pokožka více zabrat. 

„Péče o pleť je nyní velice důležitá, protože pokožka pod rouškou se stává více citlivou. Je nutná pravidelná péče i v případě, že zůstáváte doma. Pleť je vhodné omýt vlažnou vodou nebo pleťovým tonikem bez alkoholu, ošetřit lehkým denním krémem například s kyselinou hyaluronovou a jednou za týden použít výživnou pleťovou masku. Pleť bude jemnější, rozzářená, vypnutá a vy se budete cítit mnohem lépe,“ říká kosmetička Markéta Merunková z Kosmetického a regeneračního studia Duha.

Kosmetické produkty nemusejí mít pouze zkrášlující funkci. Pokud jejich složení obsahuje vhodnou aktivní látku, jakou je například právě kyselina hyaluronová, mohou urychlovat hojivé a regenerační procesy v kožní tkáni nebo chránit pokožku před nečistotami z ovzduší. 

Kyselina hyaluronová se běžně vyskytuje v organismu. Velké množství je tvořeno v kůži, kde díky svojí schopnosti vázat na sebe vodu zajištuje pevnost, pružnost a hydrataci pleti. S věkem a vlivem vnějšího prostředí její produkce klesá. Proto je vhodné stimulovat její tvorbu používáním pleťového krému, séra nebo masky s obsahem kyseliny hyaluronové, ta pleť hydratuje, vyplňuje vrásky a celkově omlazuje vzhled pleti,“ popisuje kosmetička.

Množství kyseliny hyaluronové v pleti se s postupujícím věkem snižuje. Zatímco děti mají v kůži asi jedno procento této látky, u lidí nad šedesát let je to asi stokrát méně. Úbytek kyseliny hyaluronové se projevuje menší pružností pleti, jejím „ztenčováním“ a vznikem vrásek. Pro udržení mladistvého vzhledu je nutné tuto látku doplňovat. Zvýšit její produkci v těle je možné zvýšit konzumací vnitřností, sóji, červeného vína nebo čerstvého ovoce a pak také různými kosmetickými přípravky.

Klíčovou surovinu vyváží z Dolní Dobrouče do celého světa

Kyselina hyaluronová je klíčovou surovinou kosmetického průmyslu, přestože zpočátku se využívala hlavně v lékařství. Poprvé se ji podařilo izolovat v roce 1934 vědcům Karlu Meyerovi a Johnu Palmerovi ze sklivce skotu. Skutečným průkopníkem, co se této látky týče, byl však Endre A. Balazs, který zkoumal působení kyseliny hyaluronové v buňkách a popsal její vliv na zlepšení pružnosti tkání a rychlejší hojení. Zdrojem této látky byly v minulosti například kohoutí hřebínky nebo žraločí ploutve, ale v současnosti se vyrábí biotechnologickou cestou. 

Jedním z největších světových dodavatelů kyseliny hyaluronové pro kosmetický trh je firma Contipro, která sídlí v obci Dolní Dobrouč v podhůří Orlických Hor. Tato globálně úspěšná biotechnologická firma dodává kyselinu hyaluronovou šesti z deseti největších světových kosmetických firem a vyváží do sedmdesáti zemí světa. Vývoj kosmetických surovin má ve firmě na starosti doktorka Iva Dolečková, která koordinuje vědecký proces vývoje od prvotního nápadu až po uvedení na trh. „Začínáme tím, že sledujeme trendy na trhu. K nim dnes patří hlavně ochrana před nečistotami z ovzduší či prevence stárnutí pleti, ale také důslednější zaměření se na pánskou kosmetiku,“ přibližuje. 

U kyseliny hyaluronové vyráběné pro kosmetický průmysl je zásadní čistota a také velikost molekul. „V základní formě je to obrovská molekula, která zůstává na povrchu kůže a vytváří příjemný hydratační film, který cítíte, když si ho namažete. Ale v této formě se látka nedostává hluboko do kůže. Proto vyrábíme i menší molekulové hmotnosti kyseliny hyaluronové, které aktivně působí na kožní buňky, kde stimulují celou řadu různých procesů. Například produkci kolagenu. Kyseliny hyaluronové z naší laboratoře působí také protizánětlivě,“ vysvětluje Dolečková.

Při vývoji nové kosmetické suroviny je nejdůležitější důkladně poznat její účinky, ať už jde o efekty okamžité, nebo dlouhodobé. „Okamžité účinky je možné při testování změřit zhruba patnáct minut od aplikace látky na pokožku. Sledujeme povrchové vlastnosti, jako například hydratace kůže,“ doplňuje Dolečková. Kosmetické společnosti z celého světa kyselinu poté uplatní ve svých krémech či sérech, které pokožce v domácím prostředí doplní dávku pružnosti a odolnosti. Aby mohla pleť zářit krásou a výživou v jakékoliv době.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv