Rubrika | Naše téma

Zatékání a vysoká vlhkost. U plochých střech je důležité odhalit je včas

02. 10. 2023 - Redakce

Během životního cyklu ploché střechy se prakticky nedá vyhnout problémům s vlhkostí a zatékáním. Pro zajištění dlouhodobého dobrého stavu střešní konstrukce je klíčové odhalit všechny problémy pokud možno v zárodku. Jedině tak lze dosáhnout minimalizace výše nákladů na následné opravy. Užitečným nástrojem jsou v tomto směru senzorové systémy. Ty majiteli dokážou v reálném čase poskytnout komplexní informace o úrovni vlhkosti i přítomnosti vody v jednotlivých vrstvách samotné střešní konstrukce. 

Materiály využívané na konstrukce plochých střech prošly v posledních desetiletích značným vývojem. Díky jejich technologickým vlastnostem může dnes majitel počítat s životností třicet až čtyřicet let. To však pouze za předpokladu, že se nerozhodne přehnaně šetřit na kvalitě provedení zastřešení nebo následné údržbě. V takovém případě ho totiž pravděpodobně problémy se zatékáním a nadměrnou vlhkostí v konstrukci potkají mnohem dříve a vyústí v nákladné opravy. 

Důležité je mít střechu pod kontrolou 

Dnes existuje celá řada typů plochých střech – jednoplášťové, dvouplášťové nebo třeba zelené. Tak jako v jiných částech stavby musíme i u střechy počítat s tím, že se v průběhu jejího životního cyklu vyskytnou problémy, které bude třeba včas detekovat a následně opravit. Střechu v zásadě nelze navrhnout a postavit tak, aby neměla nikdy za dobu svého životního cyklu problémy s vlhkostí. „Pro zajištění dlouhé životnosti ploché střechy se stává rozhodujícím, zda je její stav pravidelně sledován a vyhodnocován. Při naplnění této podmínky je totiž možné zachytit problémy v rané fázi, a tím minimalizovat náklady na následné opravy,“ vysvětluje Miroslav Veselý, CEO společnosti SENZOMATIC, která se specializuje na monitoring vlhkosti a úniků vody v budovách. 

Význam pravidelných kontrol zmiňuje i Vlastimil Rieger, technický správce brněnského Areálu SVATOPETRSKÁ. Zde se po pěti letech od rekonstrukce se zatékáním potýkali jednou. „Zatékání se snažíme předcházet pravidelnou údržbou střech, v rámci které probíhá plošné čištění, odstraňování ptačího trusu a dalších nečistot. Střešní plášť taktéž vizuálně kontrolujeme, zaměřujeme se přitom na spoje a detaily,“ nastiňuje. 

Riziko degradace střešní konstrukce 

I menší závada lokálního charakteru na ploché střeše může po delší době zasáhnout velkou plochu celé konstrukce. Pokud se totiž vlhkost dostane přes horní hydroizolační vrstvu, pronikne i níže k parozábraně, kde se následně hromadí. „Poté dochází k její distribuci po rozhraní materiálů dál do konstrukce nebo k průsaku na nosnou konstrukci střechy,“ popisuje Jan Včelák z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého učení technického v Praze (ČVUT UCEEB). 

Pokud se v takovém případě jedná o konstrukci z betonu nebo plechu, nejde o velký problém. V momentě, kdy se použije stále populárnější dřevo, může za čas dojít k jeho úplné degradaci. „Dřevěné konstrukce mají řadu benefitů a do budoucna se v tomto směru jeví jako správná cesta. Obecně je však vhodné již ve fázi projektování mít jasno v tom, jakým způsobem budou potenciální závady v této části stavby monitorovány, a tím i minimalizována rizika případných nákladných oprav. Vhodnou možností je implementovat do střechy senzorový systém, který dokáže potřebnou informaci bezprostředně doručit,“ doplňuje Jan Včelák. 

Informace v reálném čase 

Ačkoli jsou senzorové systémy na trhu již běžně dostupné, na českých stavbách se s nimi podle Miroslava Veselého prozatím lze setkat spíše výjimečně. Zájem o ně však významně stoupá. Tento trend by mělo v budoucnu akcelerovat také stále častější využívání zmiňovaného dřeva jako stavebního materiálu. 

„Současné senzory dokážou detekovat kapalnou vodu a hodnotu vzdušné vlhkosti uvnitř střešní konstrukce i v jejích jednotlivých vrstvách. Pokud je konstrukce postavená ze dřeva, je rovněž možné monitorovat jeho hmotnostní vlhkost, tedy obsah vody přímo ve dřevě. Správce budovy má tak v reálném čase komplexní informace o stavu tepelněizolační vrstvy i nosné konstrukce,“ uzavírá Miroslav Veselý. 

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv