Rubrika | Naše téma

Zlato jako symbol moci, moderní stříbro pro minimalisty. Které šperky se k vám hodí?

20. 05. 2024 - Redakce

Zlato nebo stříbro? To je to, oč tu běží. Volba mezi šperky z těchto kovů není snadná. Oba materiály totiž mají své jedinečné vlastnosti, historii, pořizovací cenu i způsob údržby. Mají také odlišný vibe. Zatímco zlato je tradičním symbolem bohatství a moci, stříbro zase osloví milovníky minimalismu a moderního designu. Pojďte se podívat na klíčové rozdíly mezi zlatými a stříbrnými šperky, abyste zvolili to pravé pro vás.

Zlato i stříbro mají bohatou historii a jsou hluboce zakotvené v mnoha kulturách po celém světě jako symboly bohatství nebo čistoty. Zlato, často využíváno již ve starověkém Egyptě, kde bylo symbolem moci a hojnosti, zdobilo faraony a bylo také nedílnou součástí pohřebních rituálů. Bývá často spojováno s božskými a královskými aspekty. Stříbro, ceněné také již ve starověku, mělo univerzálnější i praktičtější význam – nesloužilo jen pro výrobu šperků nebo církevních předmětů, ale také jako měna v podobě mincí. Obvykle je spojováno s čistotou. Ať už dáváte přednost zlatu pro jeho tradiční hodnotu a teplý odstín, nebo stříbru kvůli modernímu vzhledu a zářivému lesku, je důležité zvolit kov, který nejlépe vyhovuje vašemu životnímu stylu a osobnosti.

Sledujte ryzost a puncovní značky

Při volbě šperků ze zlata a stříbra byste si měli vždy v první řadě zkontrolovat ryzostní značky. Co se týká zlata, v Česku jej nejčastěji najdete v podobě zlatého standardu 14 karátů, což odpovídá 58,5 % zlata ve slitině (585/1000), případně 18 karátů, tedy 75% obsahu zlata (750/1000). To vyjadřuje značka hlavy labutě nebo kohouta. Zajímavostí je, že čím má šperk více karátů, tím teplejší barvu má. Podobně jako zlato, i stříbro má své ryzostní značky, které informují o jeho čistotě. Nejběžnější je značení 925, což odkazuje na 92,5% obsah čistého stříbra ve slitině, případně pak značka hlavy kamzíka. Pokud vás zajímá, proč není běžné pořídit si šperk se stoprocentním obsahem těchto cenných kovů, je to z čistě praktických důvodů. „Jak ryzí zlato, tak stříbro, jsou samy o sobě příliš měkké a poddajné. Takové šperky by tedy nebyly v praktickém životě nositelné, aniž by se již během krátké chvíle nezdeformovaly,“vysvětluje Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka šperkařské značky USHI, která se specializuje na výrobu originálních českých stříbrných náušnic. V Česku je také povinnost označit šperky z cenných kovů Státním puncem ČR – u zlatých šperků od hmotnosti 0,5 g, u stříbrných od 3 g.

U zlata pozor na chlor a ocel, stříbro občas vyčistěte

Při péči o šperky, ať už zlaté či stříbrné, je důležité brát v úvahu jejich specifické vlastnosti. Zlaté šperky jsou náchylné k poškrábání, pokud nejsou správně uchovávány. Tím po čase ztratí původní lesk a je nutné je pravidelně čistit a leštit. Také se doporučuje vyhýbat se s nimi chloru, který může trvale změnit jejich barvu. Rovněž si dejte pozor, pokud nosíte například více prstenů, z nichž některé jsou z oceli. Ta je totiž tvrdá a může sousední zlatý prsten poškrábat. Stříbrné šperky jsou odolnější proti poškrábání, nicméně se u nich časem projevuje černání. „Tmavnutí stříbrného šperku je zcela přirozené, jedná se o proces oxidace. Není však třeba se o šperk obávat, nedochází tím k jeho znehodnocení. Stačí jej pouze vyčistit a otřít jemným hadříkem, což mu vrátí zpět ztracený lesk,“ vysvětluje Dominika Šťovíčková. 

Zlato nejvíc pocítíte na cenovce

Výběr mezi zlatými a stříbrnými šperky závisí na osobních preferencích, účelu nošení, ale také finančních možnostech. Rozdíl mezi zlatem a stříbrem totiž pocítíte nejvíce na cenovce. Zatímco gram zlata se aktuálně pohybuje kolem 1 700 korun, stříbro o stejné gramáži lze pořídit od přibližně 20 korun. Je tedy jasné, že ač se jedná v obou případech o vzácné kovy, zlatý šperk vám provětrá peněženku výrazně více. Pokud tedy kladete důraz na nejlepší poměr ceny a kvality, bude pro vás stříbro vhodnější. „Pokud vás vysoká cena zlatých šperků odrazuje, ale líbí se vám jejich design, můžete se poohlédnout po stříbrných špercích, které jsou k dispozici ve zlatých nebo módních rosegold odstínech,“radí Dominika Šťovíčková.

Zlato sluší teplé pleti, stříbro zase chladné

Zlaté šperky jsou často spojovány s luxusem a prestiží a jsou vhodné pro významné příležitosti. Stříbrné šperky zase nabízejí moderní a minimalistický design, který se hodí pro každodenní nošení. A komu bude který kov více slušet? Stříbro si nejlépe rozumí s chladným tónem pleti, která má růžové a modré podbarvení. Vyniknou v něm lidé s platinovou blond, černými vlasy nebo hnědými odstíny s chladnými podtóny. Zlato naopak sluší nejvíce lidem s teplým tónem pleti, která má zlaté a broskvové podtóny, a těm, kteří mají zlatavě hnědé, měděné nebo teplé blond odstíny vlasů. „Je však důležité si uvědomit, že šperky jsou srdeční záležitost a také otázka osobního vkusu. Pokud vás tedy zaujme stříbrný šperk, ačkoliv máte spíše teplé odstíny pokožky, kupte si jej. Klíčové je řídit se vlastním pocitem,“dodává Dominika Šťovíčková.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv