Rubrika | Tipy a rady

5 nesmyslných mýtů o bateriích

23. 04. 2013 - Redakce

O bateriích a nabíjení koluje mezi lidmi mnoho polopravd a mýtů. Důsledkem toho pak bývá jejich nesprávné používání, které může vést ke snížení jejich životnosti. Představíme vám nejčastější mylné informace, které se o bateriích a jejich nabíjení tradují. A poradíme vám, čeho se vyvarovat a čeho se naopak nemusíte bát.

Mýtus 1: Paměťový efekt

Vůbec nejčastějším mýtem o nabíjení baterií je tradování nutnosti hloubkového vybití a poté stoprocentního nabití baterie. Tento mýtus souvisí s takzvaným paměťovým efektem, který skutečně existuje. Nutno ale říci, že existuje pouze u starých NiMH a NiCd baterií. „Ve všech moderních mobilních přístrojích jsou dnes již používány Li-ion nebo Li-pol baterie, které paměťovým efektem netrpí. U těchto baterií se dokonce doporučuje nabíjet je v jen částečně vybitém stavu,“ upozornil Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. Úplné vybíjení může těmto moderním bateriím dokonce škodit. V jeho důsledku může docházet k rychlejšímu snižování kapacity a k prodlužování doby nabíjení.

Mýtus 2: Přebíjení baterií a rychlonabíjení

Další neopodstatněné obavy se týkají ponechání nabité baterie v nabíječce, kterým může údajně dojít k trvalému znehodnocení baterie. Přebíjení by baterii mohlo skutečně uškodit a vést až k její explozi. Moderní baterie ale i moderní nabíječky jsou však proti takovým negativním důsledkům dobře chráněny. Dokáží totiž rozpoznat, kdy je baterie plně dobita, a poté se dobíjení samo přeruší, případně se sníží nabíjecí proud na úplné minimum. Zbytečné obavy mají někteří lidé rovněž z rychlonabíjení baterií. Při nabíjení silným proudem dnešními rychlonabíječkami od osvědčených výrobců bateriím žádná rizika nehrozí.

Mýtus 3: Opakované zapojování nabíječky

Mýtus o nutnosti opětovného zapojování a vypojování nabíječky pro plné dobití baterie je skutečnou perlou. Šířit se začal po zjištění některých uživatelů, že mobilní telefon po nabití a odpojení z nabíječky ukazoval již po pár okamžicích nižší míru nabití baterie než 100 %. Opětovné zapojování již nabitého přístroje do nabíječky vám ale skutečně delší výdrž baterie nezajistí. Ve skutečnosti je tento efekt způsoben tím, že při dobití baterie některé mobilní telefony nabíječku odpojí a začnou brát energii z baterie. Po vysunutí kabelu je pak přečtena korektní hodnota.

Mýtus 4: Zmrazení baterie zajistí delší životnost

Další z řady mýtů se váže k prodloužení zkracující se životnosti baterie. K tomuto účelu doporučuje akumulátor uzavřít do plastového obalu a na pár minut jej strčit do mrazáku. Popsaný postup však nejenže životnost neprodlouží, ale naopak baterii spíše uškodí. „ Teploty pod bodem mrazu bateriím rozhodně nesvědčí. V důsledku působení nízkých teplot u nich dochází k rychlému poklesu kapacity. Jedná se naštěstí pouze o dočasný efekt. K trvalému poškození baterie dochází až po dlouhodobém vystavení teplotám pod bodem mrazu,“ vysvětlil Radim Tlapák z e-shopu BatteryShop.cz.

Mýtus 5: Nové baterie netřeba recyklovat

Poslední z mýtů nesouvisí s používáním baterií, ale s jejich likvidací. Tvrdí, že nejnovější baterie jsou již natolik ekologické, že je není třeba recyklovat. Jedná se samozřejmě o další nepravdivou informaci. Všechny baterie patří mezi nebezpečný odpad. A i moderní lithiové baterie obsahují nebezpečné elektrolyty, které výrazně škodí životnímu prostředí. Jejich vyhození do běžného odpadu je tak zakázáno a je nutné je odnést do místa zpětného odběru.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv