5 rad pro začínající hráče, jak se vybavit na badminton
28. 08. 2012 - Redakce
Badminton se stal velmi populární hrou pro lidi všech věkových kategorií. Snadno se jej totiž naučíte a zároveň při hře spálíte spoustu přebytečných kalorií. Badminton vám navíc dokáže zvýšit fyzickou kondici. Ve spolupráci s odborníky jsme pro začínající hráče připravili několik tipů pro výběr správného badmintonového vybavení.
Pozor na hmotnost rakety
Drahá badmintonová raketa sama o sobě ze žádného začátečníka špičkového hráče neudělá. Na druhou stranu se starou dřevěnou raketou či levným vybavením ze supermarketu si hru příliš neužijete. „Výkon profesionálního i rekreačního hráče ovlivňuje raketa až z dvaceti procent. Hráči by na ní proto neměli za každou cenu šetřit. Kvalitní raketu je možné koupit již za cenu okolo patnácti set korun,“ uvedl Josef Mech, ředitel internetového obchodu SportObchod.cz, který nabízí vybavení pro badminton a další sporty. Mezi klíčové technické parametry při koupi rakety patří především hmotnost. „Lehčí raketa lépe vede úder do míčku, vyžaduje však dobře zvládnutou techniku hry. Naopak s těžší raketou je hra jednodušší, avšak méně přesná,“ doplnil Mech. Jako optimální pro začátečníky doporučuje rakety s hmotností lehce nad 100 g.
Míček volte nylonový
Pro začátek zapomeňte na drahé péřové badmintonové míčky. Ačkoli se používají na vrcholových turnajích, jsou poměrně nákladné a nemají příliš dlouhou životnost. Dejte proto přednost kvalitním nylonovým míčkům. Badmintonový míček je velmi lehký a jeho letové vlastnosti závisí na teplotě, vlhkosti a tlaku vzduchu v tělocvičně či na hřišti. Z toho důvodu výrobci nabízí míčky s různými rychlostmi letu. Nejpomalejší míčky označené zeleně jsou určeny pro hru v letním období. Středně rychlé míčky označené modrým pruhem jsou univerzální a hodí se pro použití v halách. Nejrychlejší červené míčky se hodí zejména do chladnějšího prostředí. Míčky pro badminton zakoupíte v bílé či žluté barvě, pravidla hry dovolují obě barvy podle osobních preferencí hráčů. Pro začátek vám postačí sada šesti míčků v ceně okolo tří set korun.
Správná obuv je klíčová
Badminton patří stejně jako například tenis a squash do skupiny takzvaných vysokozátěžových sportů. To v praxi znamená, že při pohybu na hřišti je zatěžován prakticky celý váš pohybový aparát. Právě proto byste měli věnovat zvýšenou pozornost také volbě správné obuvi. Pro badminton je vhodná jakákoli obuv s nebarvící podrážkou určená pro sálové sporty. Pokud však chcete kvalitní lehké boty s dokonalou ochranou nohy a kloubů, zvolte spíš specializovaný typ určený hráčům badmintonu, squashe či ping pongu. Nabízí totiž speciální podrážku s dobrou kontrolou kroku a kvalitním tlumením. Boty na badminton jsou velmi lehké a pohodlné a neunavují tolik nohy.
Oblečení volte vzdušné a prodyšné
Badminton lze hrát na venkovních kurtech, mnoho lidí však využívá krytá hřiště v halách. Ty nabízí stálou teplotu a lze v nich hrát celoročně. Danému hřišti vždy přizpůsobte své oblečení, volte přitom dobře prodyšné materiály. Jako u každého sportu, i při badmintonu udělá dobrou službu tričko s funkčního materiálu, který dobře odvádí pot. Oblečení na badminton se nijak neliší od oblečení na jiný sport. Mělo by být dostatečně vzdušné, dobře odvádět pot a neomezovat v pohybu.
Nepodceňte drobnosti
Badminton je náročný na pohybovou koordinaci a fyzickou kondici. „Ačkoli to na první pohled nemusí být úplně zřejmé, badminton je velmi dynamická hra a jde o velmi účinné aerobní cvičení. Jedna hra badmintonu se vyrovná rychlému několikakilometrovému běhu. Z toho důvodu není dobré podcenit úvodní rozcvičení a hlavně pitný režim,“ popisuje nároky badmintonu na fyzickou kondici Luděk Henčl, produktový manažer badmintonové sekce e-shopu SportObchod.cz. Neměli byste proto zapomenout na láhev s vodou či iontovým nápojem. Svou výbavu také doplňte o čelenku, která zamezí stékání potu do očí, a potítka na ruce. Podobně jako tenisté i hráči badmintonu mohou všechno své vybavení přenášet ve speciální tašce. Ta je vhodná hlavně kvůli ochraně rakety, která je náchylná na mechanické poškození.