5 rizikových faktorů, které škodí vašim bateriím
28. 05. 2013 - Redakce
Výdrž a životnost baterií v noteboocích, mobilních telefonech a dalších přístrojích zajímá snad každého z nás. Aby nám baterie vydržely co nejdéle, je třeba se vyhnout rizikovým faktorům, které jim škodí. Poradíme vám, na jaké podmínky a zacházení si máte dát pozor, aby nedošlo ke zkrácení výdrže či poškození vaší baterie.
Extrémní teploty
Životnost baterií negativně ovlivňuje mrazivé zimní počasí i letní horka. Ideální teplota pro baterie se pohybuje mezi 15 až 20 °C. Extrémní vychýlení z ideálního teplotního rozmezí může baterii trvale poškodit a při hodnotě nad 60 °C hrozí i její exploze. Nikdy proto baterie neodkládejte poblíž topných těles, radiátorů nebo krbu. Pozor si dejte také na přímé sluneční záření či ponechání baterie v autě za horkých letních dnů. Rovněž baterii nenechávejte vloženou v notebooku, který je stále připojen k síti. Provozní teplota notebooku je okolo 45 °C, baterie se kvůli tomu neustále zahřívá a její životnost se zkracuje na pouhých 12 až 18 měsíců. Příliš nízká teplota zase způsobuje pokles kapacity, baterie vystavené mrazivému počasí dříve signalizují vybití. Dlouhodobé mrazy pak mohou baterii trvale zničit. Pokud chcete baterie ochránit, pořiďte jim termoregulační obal, který zamrznutí zabrání.
Hloubkové vybíjení
U starších typů baterií se vždy doporučovalo je před jejich prvním použitím úplně vybít, opět nabít a tento cyklus několikrát zopakovat. Důvodem je známý paměťový efekt, kterému má hloubkové vybíjení a úplné dobíjení baterií zabránit. U nových lithiových baterií, které se již dnes používají u většiny moderních přístrojů, se však podobný postup nedoporučuje. „Vybití lithiové baterie až na mezní nulové napětí je pro její další fungování kritické a po překročení této hodnoty dochází k jejímu zničení. Proto je vhodné Li-ion a Li-pol baterie dobíjet již ve stavu částečného vybití,“ uvedl Radim Tlapák, ředitel předního internetového obchodu s bateriemi BatteryShop.cz. „Některé moderní přístroje již mají naštěstí proti zničení baterie pojistku, která před dosažením kritické hranice napětí přístroj vypne, aby nedošlo k poškození,“ doplnil Tlapák.
Voda, vlhkost a prach
Elektroniku a baterie je nutné chránit také před vnějšími vlivy. Velkým nebezpečím pro baterie je voda a vzdušná vlhkost, která způsobuje korozi citlivých součástek a jejich trvalé poškození. V případě, že byla baterie vystavena vlhku jen na malou chvíli, otřete ji suchým hadříkem a nechte ji sušit 48 hodin při pokojové teplotě. Rozhodně ji však nevystavujte teplu ani nefénujte. Pokud se chystáte vycestovat do oblasti s vysokou vlhkostí vzduchu, například na dovolenou k moři, pořiďte si pro zařízení voděodolný obal. Ten ochrání elektroniku také před prachem či pískem. Nečistoty, které se hromadí v oblasti elektrických kontaktů, omezují přenos elektrické energie, a mohou tak způsobit zkrat baterie a její poškození.
Skladování nenabité baterie
Pokud se baterie delší dobu nepoužívá, je nutné ji správně uskladnit. I v době, kdy jen leží v zásuvce, totiž může dojít k jejímu poškození. Skladovat by se baterie měly na suchém místě se stálou teplotou nejlépe kolem 15 °C. Nejdůležitější pro správné skladování je však stav nabití baterie. „Baterie by se nikdy neměly skladovat úplně vybité. Před jejich uskladněním je nutné je nabít a jednou za půl roku opět dobít. Při skladování baterií totiž dochází k jejich pomalému samovybíjení. Baterie na bázi lithia tak ztrácí asi 3 % za měsíc, niklové baterie však mohou samovybíjením ztratit až třetinu své kapacity měsíčně,“ sdělil Radim Tlapák z e-shopu Batteryshop.cz.
Nešetrné zacházení
Také nesprávnou manipulací dochází ke zkrácení životnosti baterie nebo k jejímu úplnému zničení. Mobilní telefony, fotoaparáty či notebooky před pády preventivně chraňte vypolstrovanými obaly. Oddělené baterie pak skladujte nejlépe v originálním prodejním obalu. Silný náraz nebo pád z výšky může poškodit nejen elektronické zařízení, ale také strukturu baterie. Pokud je baterie poškozená, nemanipulujte s ní, nevkládejte ji do přístroje ani se ji nesnažte sami opravit. Odneste ji raději do odborného servisu, kde buď provedou příslušnou opravu, nebo vám nabídnou koupi nové baterie.