Rubrika | Spoření a finance, Tipy a rady

Jakou investiční strategii zvolit při spoření na důchod?

19. 03. 2012 - Redakce

Otázka zabezpečení na penzi je stále aktuálnější. Důchod od státu již v blízké budoucnosti běžné potřeby člověka nepokryje, proto je nutné orientovat se v možnostech vlastního spoření. Od ledna 2013 bude u stávajícího penzijního připojištění velkou novinkou volba investiční strategie. Poradíme vám, na co byste se měli při jejím výběru zaměřit a jaké možnosti vám penzijní společnosti nabídnou.

Současná podoba spoření v penzijních fondech nenutí účastníky k výběru investiční strategie. Všechny penzijní fondy mají totiž investiční strategii ohraničenou zákonem. Nesmí připsat klientům méně než 0,0 %, a tím jejich uložené prostředky znehodnotit. „V praxi to znamená, že penzijní fondy dosud investovaly hlavně do státních dluhopisů,“ uvádí Kamil Durčák, produktový manažer RENTIA, divize AWD ČR, která se specializuje na poradenství v oblasti soukromého zabezpečení penze. „Naopak velmi omezená investice do akcií fondům pomáhala v tom, aby v žádném roce neskončily ve ztrátě,“ dodal Durčák.

Různé investiční strategie

V případě nových účastnických fondů, do kterých budete moci vstupovat od ledna 2013, půjde zvolit míru rizika, jaké jste ochotni podstoupit. V souvislosti s výší rizika se samozřejmě adekvátně zvyšuje možnost vysokého zhodnocení vkladu. Současné penzijní fondy se pak změní na penzijní společnosti a ze zákona již nebudou povinné zabezpečit nezáporný výnos.

Investičních strategií budete mít na výběr několik. Všechny penzijní společnosti nabídnou konzervativní účastnický fond, dále budete moci využít vyváženou a dynamickou investiční strategii. Předmětem spekulace je v tuto chvíli případné rozdělení progresivnějších strategií. Je totiž možné, že společnosti nabídnou dohromady i čtyři možnosti – jednu konzervativní, jednu vyváženou a dvě dynamické. O volbě mezi třemi strategiemi hovoří například AXA, o existenci čtyř strategií pak třeba Aegon PF. Konkrétní strategie fondů však budou známé až po udělení licencí od České národní banky. Znát je tedy patrně budeme ve druhé polovině roku 2012.

TYP 1: Konzervativní strategie

Konzervativní účastnický fond bude investovat do dluhopisů s přísně stanoveným rizikem. Tato strategie vás nebude vystavovat měnovému riziku. Pokud tedy zvolíte konzervativní strategii, vaše prostředky budou investovány převážně do dluhopisů. Doporučit lze tuto strategii lidem ve věku kolem 55 let, kteří budou penzijní spoření teprve uzavírat. Tento typ spoření jim zajistí, že dostanou ve stáří své vložené úspory navýšené o státní příspěvky, dohromady zhodnocené 2 %. Konzervativní strategii lze také doporučit naprostým odpůrcům rizika.

TYP 2: Vyvážená strategie

Vyváženou strategii doporučujeme lidem ve věku 45 až 55 let. V rámci ní již uložené prostředky více kolísají. Některé roky mohou jít do nepatrného minusu, jiné mohou naopak dosahovat například nárůstu až 6 %. Přestože budou ve vyvážené strategii vaše prostředky investovány převážně do dluhopisů, určité procento se již věnuje také do akcií, hotovosti i nemovitostí. Strategie je vhodná pro ty, kteří preferují vyvážený poměr mezi výší očekávaného výnosu a mírou investičního rizika. Zhodnocení by mělo překonat konzervativní strategii a bude se nejspíš pohybovat v rozmezí od 1 do 5 %.

TYP 3: Dynamická strategie

Dynamická, neboli progresivní strategie, je vhodná pro účastníky mladší 45 let. Tato strategie přináší nejlepší výsledky v dlouhodobém horizontu, vaše prostředky budou značnou měrou investovány na akciových trzích a do nemovitostí. Jde o nejvíce riskantní strategii, procento zhodnocení však může dosahovat i dvouciferných hodnot. „Je to právě možnost dynamické strategie, v níž vidím velkou příležitost, kterou nový systém přinese. Pokud lidé uzavřou penzijní spoření zavčas, ve stáří se budou moci těšit z výnosů podstatně překonávajících výsledky současných penzijních fondů,“ konstatoval Kamil Durčák z RENTIA, divize AWD ČR.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv