Rubrika | Tipy a rady

Průvodce bezpečným nákupem pneumatik na internetu

05. 09. 2011 - Redakce

Nákup pneumatik po internetu se stal pro řadu motoristů samozřejmostí. Výhodný je zejména velký výběr zboží a jeho nižší cena oproti kamenným obchodům. Přesto při nakupování v e-shopu hrozí nejedna komplikace. Poradíme vám, jaké otázky si klást, abyste se při on-line nákupu pneumatik nespálili.

Pneumatika představuje jedinou spojnici mezi automobilem a silnicí a hraje tak klíčovou roli v bezpečnosti jízdy. Právě proto by výběr i nákup pneumatik neměl být podceňován. Upřednostněte takový obchod, který vám s výběrem vhodných pneumatik pomůže. Odborně vyškolený personál zákaznické podpory e-shopu by měl být samozřejmostí. Dobrým pomocníkem bývá rovněž intuitivní průvodce výběrem pneumatik nebo třeba možnost volby pneumatik podle modelu auta.

Nabízí e-shop dostatek informací o zboží?

Nejčastější výtkou, která bývá v souvislosti s on-line nakupováním uváděna, je nemožnost si zboží prohlédnout. Internetové obchody by proto měly poskytovat ke každému výrobku dostatek informací a zároveň fotografie pneumatik ve vysoké kvalitě. Výhodou jsou také odkazy na stránky výrobce, recenze nebo výsledky testů. „Kromě fotografií nabízíme zákazníkům i kvalitní videa ve vysokém rozlišení. Zákazníci si tak mohou prohlédnout detail dezénu pneumatiky, který je pro rozhodování o koupi důležitý,“ sdělil Vojtěch Schwangmaier, ředitel internetového obchodu Pneumatiky.cz. „V rámci naší služby PneuTV jsme připravili i instruktážní video, které vysvětlí, na jaké parametry se při koupi pneumatik zaměřit,“ dodal Schwangmaier.

Nabízí e-shop dostatečný výběr a skladové zásoby?

Jedním z faktorů vypovídajících o kvalitě e-shopu, je široký sortiment. Ověřte si, zda nabídka internetového obchodu s pneumatikami obsahuje zboží renomovaných značek, zda v portfoliu nechybí ani novinky a v neposlední řadě zjistěte, zda jsou pneumatiky nabízeny ve většině rozměrů. Výhodou je i možnost nákupu doplňkového sortimentu. V případě e-shopů s pneumatikami se jedná o prodej litých kol a plechových disků či sněhových řetězů. Důležitým faktorem však není jen široký sortiment, ale také dostatečné skladové zásoby. Ty zákazníkům zaručí, že nebudou muset na vybrané pneumatiky dlouho čekat. Dejte si však pozor, mnohé e-shopy často lživě označují své zboží jako skladové, přestože jej skladem nemají. Rozhodujícím kritériem je proto hlavně termín dodání. 
   
Nabízí e-shop kvalitní zázemí pro vyřízení objednávky?

Reputaci internetového obchodování kazí e-shopy, které nereagují na dotazy zákazníků nebo bez omluvy objednané zboží nezašlou. Proto je důležité hledat internetový obchod s kvalitním zázemím. Před sjednáním objednávky si ověřte, zda e-shop uveřejňuje povinné údaje, jako je název firmy či jméno a příjmení fyzické osoby, identifikační číslo prodejce a sídlo společnosti. Důležitá je také aktivní komunikace s klientem. Zákazník by měl mít možnost kontaktovat prodejce jak e-mailem, tak i telefonicky. Klíčový je ochotný a vyškolený personál, který je schopen zodpovědět i odborné dotazy k prodávanému zboží. Právě tato podmínka je v případě prodeje pneumatik zvláště důležitá, protože se jedná o zboží se specifickými parametry.

Jaké jsou reference zákazníků e-shopu?

Anonymita internetových obchodů má své hranice. Vedle údajů, jež je o sobě firma povinna zveřejnit, existují další způsoby, jak se o ní dovědět co nejvíce. Ideální jsou samozřejmě reference od známých. Zákaznické hodnocení zboží i internetových obchodů přináší také nezávislý nákupní rádce Heureka.cz. S jeho pomocí si můžete snadno udělat obrázek o spokojenosti nakupujících s dodací lhůtou, přehledností i kvalitou komunikace obchodu. Další záruku bezpečného nákupu přes internet poskytuje nezávislá asociace APEK. Ta internetovým obchodům, které splní přísná kritéria, uděluje certifikáty kvality. Vodítkem pro nakupující mohou být i výsledky soutěže ShopRoku, ve které e-shopy hodnotí přímo zákazníci.

Mám možnost pneu vrátit nebo reklamovat?

Před samotným nákupem nezapomeňte prověřit obchodní podmínky. Zjistěte, zda e-shop na svých webových stránkách uvádí možnost odstoupení od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží. Tuto podmínku totiž on-line prodejcům ukládá zákon. Zároveň byste neměli opomenout prostudovat podmínky reklamace zboží. „Z našich zkušeností víme, že většina závad na pneumatice je způsobena neopatrnou jízdou. Z toho důvodu výrobci většinou reklamaci pneu neuznají,“ uvedl Zbyněk Svoboda z e-shopu Pneumatiky.cz. „Proto jsme se rozhodli připravit pro zákazníky službu Pneujištění. V případě neopravitelného poškození pneumatiky získá zákazník slevu na jakoukoli další novou pneumatiku ve výši až 100 % z nákupní ceny,“ doplnil Svoboda.

Tags |

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv