Rubrika | Tipy a rady

Šest tipů, jak se připravit na penzijní reformu

10. 05. 2012 - Redakce

Penzijní připojištění představuje jednu z mála jistot na finančním trhu. K jeho výhodám patří zejména státní příspěvek, daňové úlevy a garance kladného zhodnocení. S penzijní reformou se však některá pravidla spoření na penzi změní. Poradíme vám, jak vybírat mezi fondy a jak využít všech výhod a změn, které penzijní reforma přinese.

Začněte s důchodovým připojištěním zavčas
Je takřka jisté, že dnešní studenti odejdou do důchodu za méně výhodných podmínek, než současní čerství penzisté. Je proto důležité myslet na penzi už v mládí. Samozřejmě platí, že čím dříve si začnete platit penzijní připojištění, tím více se vaše peníze zhodnotí a ve stáří budete moci počítat s vyšší penzí. „Ideální je začít s penzijním připojištěním ještě před třicítkou i třeba s nižšími měsíčními příspěvky. Studentům, kteří ještě nevydělávají, mohou na penzijní připojištění přispívat třeba rodiče nebo prarodiče. V produktivním věku by se pak příspěvky měly zvyšovat podle výdělku,“ uvedl Pavel Ronovský, ředitel nezávislého portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky pojišťoven a penzijních fondů.

Pečlivě si srovnejte nabídky jednotlivých fondů
Na českém trhu momentálně působí devět penzijních fondů, jejichž zhodnocení se za poslední rok pohybovalo přibližně od 1,5 do 3 %. Praktickým nástrojem pro výběr penzijního fondu je internetový porovnávač, který porovnává nabídky jednotlivých fondů podle mnoha kritérií. Hlavním ukazatelem při výběru je nejen velikost fondu a dlouhodobé zhodnocení vložených peněz, ale například i průměrný zisk na účastníka a budoucí náklady fondu. Právě tyto hodnoty ukazují, jak dobře penzijní fond s prostředky klientů hospodaří. Internetový porovnávač bere všechna tato kritéria v úvahu a zobrazí vám proto nevýhodnější penzijní fond, v němž si můžete ihned pohodlně sjednat svoje připojištění.

Stanovte výši měsíčního vkladu s ohledem na státní příspěvek
Výhodný finanční produkt dělá z penzijního připojištění hlavně státní příspěvek. Ke každé stokoruně nyní stát přidává střadateli 50 korun. Při vyšších měsíčních vkladech je příspěvek ještě zajímavější, ovšem strop nyní činí 150 korun měsíčně. Od 1. ledna příštího roku se ale situace změní. Kdo bude spořit méně než 300 korun měsíčně, nedostane od státu nic. Kdo si však bude ukládat více než 600 korun, dostane příspěvek vyšší. K měsíčnímu příspěvku 800 korun vám příští rok stát přidá 190 korun a k tisícikoruně dokonce 230 korun. Drobní střadatelé by proto letos měli zvážit takové zvýšení měsíčního vkladu, aby si uchovali výhodný státní příspěvek i v příštím roce.

Uplatněte nárok na daňové zvýhodnění
Velkou výhodou penzijního připojištění je nárok na daňovou úlevu. Nemalá část nastřádaných peněz se tak může člověku vrátit zpět. Pokud si nyní spoříte na penzijním připojištění více než 500 korun měsíčně, můžete si částku nad tímto limitem odečíst od daňového základu při vyúčtování daně z příjmu. Pro rok 2013 se minimální hranice pro daňový odpočet zvýší na 12 000 Kč za rok. Pokud tedy budete chtít příští rok využít výhody daňových úlev, budete muset spořit více než 1000 korun měsíčně. Odečíst od základu daně z příjmů pak bude možné opět pouze vloženou částku nad tímto tisícikorunovým limitem.

Neotálejte, blíží se změny
S prvním dnem příštího roku začíná dlouho odkládaná penzijní reforma. Dosavadní penzijní fondy se změní v takzvané transformované fondy. Současní klienti nebudou mít s touto změnou žádné bezprostřední starosti. Nemusí nic řešit ani podepisovat, transformace a převod peněz proběhne automaticky. Kdo stihne uzavřít smlouvu o penzijním připojištění do konce letošního listopadu, uchová si některé výhody současného systému. „Na rozdíl od nových podmínek, které začnou platit v příštím roce, klientům zůstane nejen garance nezáporného zhodnocení vkladu, ale také možnost čerpání výsluhové penze již po 15 letech spoření. V případě úmrtí klienta získá oprávněná osoba rovněž pozůstalostní penzi včetně všech státních příspěvků,“ uvedl Pavel Ronovský z portálu ČeskéPojištění.cz. Klienti, kteří penzijní připojištění uzavřou po tomto termínu, již takové výhody mít nebudou.

Využijte všech tří pilířů důchodové reformy
Součástí důchodové reformy jsou tři různé základní složky spoření na penzi, takzvané pilíře. První pilíř představuje průběžný důchodový systém v podobě, jak jej známe dosud. Ten již ale nebude na financování penze stačit. Proto bude vhodné využít i druhého pilíře důchodové reformy – nově vzniklých penzijních společností. Do nich budou lidé moci ukládat 3 % svých odvodů do průběžného penzijního systému a 2 % navíc ze své mzdy. Rozhodnutí o vstupu do druhého pilíře je nevratné a nebude možné z něj po celou dobu spoření odejít. Třetím pilířem pak zůstávají transformované fondy, do nichž si budou moci lidé dobrovolně spořit podobným způsobem, jako v případě penzijního připojištění.

Tags |

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv