Rubrika | Tipy a rady, Zdraví

Zbavte se jizev bez laseru, stačí dodržovat několik zásad

20. 03. 2014 - Redakce

S nadcházejícím teplým počasím nás čeká období krátkého oblečení. To však s sebou často přináší otázku, jak se zbavit nehezkých jizev po operaci, úrazech, popáleninách nebo císařském řezu. Péče, kterou takovým jizvám věnujeme bezprostředně po zacelení rány, je samozřejmě nejdůležitější. Pokud chceme ušetřit nemalé výdaje za pozdější estetické zákroky, měli bychom v prvních týdnech po vzniku jizvy dodržovat několik zásad. Dobrou radu však máme i pro ty, kteří péči o jizvu kdysi podcenili a nyní se nemohou zbavit ošklivé staré jizvy.

Slunce jizvu nevybělí

Mezi hlavní pravidla péče o jizvy patří omezit slunění. Několik prvních týdnů bychom se měli vyhýbat slunečnímu záření, včetně návštěv solárií. Opalování čerstvým jizvám nesvědčí, naopak může dojít k většímu usazování pigmentu. „Pokud se nemůžeme UV záření vyhnout, je dobré pokožku ošetřovat krémy s vysokým ochranným faktorem. Podobně bychom měli dávat pozor na extrémní teploty, například v sauně nebo během zimy na horách,“ vysvětluje Pavel Sedláček ze společnosti Pharma Future, která se specializuje na hojení jizev. „Nově vytvářená tkáň je na tyto stavy velice citlivá a rána se může hůř hojit. To se opět může projevit nepěkným zabarvením,“ dodává Sedláček.

Dodejte tkáni vláhu

Podstatné pro správné hojení jizev je pravidelné promašťování tkáně. Je totiž nutné, aby kůže byla jemná, vláčná a hydratovaná. K tomu můžeme využít například speciální gely se silikonem, které rychle zasychají, takže není nutné se obávat zamazání oděvu. Navíc vytvářejí bariéru, která jizvu chrání před možnou infekcí, ale je propustná pro kyslík důležitý pro obnovu tkáně. Často si poradí i se svěděním, které hojení jizvy provází. Tyto gely umí také dobře vázat vodu v pokožce, což umožňuje rychlejší regeneraci postižené tkáně.

Se sportem opatrně

Aby nedošlo k roztažení jizvy nebo jejímu opětovnému otevření, měli bychom se také vyvarovat větší fyzické zátěže, která by vedla k napínání kůže. Tou může být prvních několik týdnů i sport nebo cvičení. Problémy může způsobit také příliš těsné oblečení, které odírá tkáň kolem jizvy. Ta potom zarudne a ztvrdne. Dlouhé namáčení poraněného místa ve vodě se nedoporučuje, proto během prvního týdne vynechejte bazény i koupele ve vaně. Velice podstatná je naopak správná hygiena, kdy jizvu opatrně omýváme čistou vodou a v případě potřeby desinfikujeme.

Pomoc i pro staré jizvy

Pokud jste všechny předcházející rady kdysi podcenili a nyní vás trápí ošklivá a stará jizva, máme pro vás řešení. Jedním z nich je samozřejmě možnost využít umění estetické medicíny a podstoupit například laserové ošetření. Nabízí se však také varianta bez chirurgického zásahu. „Na našem trhu existují nízkomolekulární silikonové gely, které umí zploštit, vyhladit a zjemnit jizvy všech typů, včetně těch, které jsou již staršího data,“ přibližuje Pavel Sedláček ze společnosti Pharma Future. „Tyto přípravky také redukují barvu jizvy a pomáhají snížit zarudnutí jejího okolí,“ doplňuje Sedláček.

Tags | , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv