Rubrika | Naše téma

Detaily, jaké na běžných mapách nenajdete. Podívejte se, jak se liší letecké snímky podle rozlišení

23. 03. 2022 - Redakce

Pravidelné letecké snímkování země ukazuje, jak se v průběhu času mění tuzemská krajina i města a obce. Ve „standardním“ rozlišení 12,5 centimetru na pixel jsou vidět úbytky lesů, nové dopravní stavby i nápisy v krajině. Mnohem více detailů – určených zejména pro zástupce státní správy a další odborníky – pak ukazují snímky ve dvaapůlkrát vyšším rozlišení. Podívejte se, jak stejná místa vypadají na snímcích v rozlišení 12,5 a 5 centimetrů na pixel.

Snímky České republiky pravidelně pořizuje brněnská společnost TopGis za pomoci dvojice letadel Cessna 404 a Partenavia P68. V loňském roce společnost dokončila již třetí kolo snímkování celé země, letos plánuje začít čtvrté. Snímky jsou pravidelně přidávány na portál Chytremapy.cz nebo jako ortofoto do Mapy.cz

„Standardní snímkování Česka provádíme v rozlišení 12,5 centimetru na pixel. Pro obyvatele měst, ale i lidi z jiných částí republiky to může být zajímavý ukazatel toho, jak se daří naplňovat různé investiční akce a plány či jak se mění charakter krajiny. Na snímcích jsou ale vidět třeba i nápisy v krajině,“ popisujeDrahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis.

Vedle „běžného“ rozlišení však nejmodernější kamery v letadlech umějí pořídit i snímky detailnější, jejichž rozlišení je 5 centimetrů na pixel. Ty jsou určené zejména pro odborníky například z oblasti dopravní infrastruktury či státní správy a pořizují se zejména v mimovegetačních obdobích, aby na snímcích bylo co nejvíce detailů. Pořízení takových snímků si v loňském roce zadal například Jihomoravský kraj, který chtěl s jejich pomocí detailně zmapovat oblast zasaženou ničivým tornádem.

Jak rozdílný objem dat vznikne snímkováním v běžném a 2,5krát detailnějším rozlišení? Při leteckém snímkování celého Jihomoravského kraje v rozlišení 12,5 pixelu na centimetr je výsledná mapa složena z 5 347 jednotlivých leteckých měřických snímků. U rozlišení 5 centimetrů na pixel jich bude 83 399.

„Letecké snímkování s rozlišením pět centimetrů na pixel umožňuje při kvalitním vlícování a aerotriangulaci dosáhnout polohovou přesnost vyhodnocovaných dat ve třetí třídě přesnosti. To znamená, že z velké části nahrazujeme geodetické měření. Na snímcích je možné jednoznačně identifikovat významně více objektů než na těch s nižším rozlišením. Detailně tak jsou vidět hrany obrubníků, víka od kanálů, další nadzemní prvky technických sítí nebo základní polohové situace,“ popisuje Drahomíra Zedníčková s tím, že celý proces mapování je významně produktivnější než geodetické zaměřování. Platí ale, že některé objekty není možné z leteckých snímků mapovat a ty pak musejí doměřit geodeti. Jde například o ty, nad nimiž stojí zaparkované auto nebo jsou pod košatým stromem.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv