Rubrika | Naše téma

Na pracovní zázemí je kladen čím dál větší důraz. Zaměstnancům pomáhá změna prostředí i příroda

11. 03. 2021 - Redakce

Přátelský kolektiv, pocit smysluplnosti a respekt nadřízeného. Výše platu a pracovní náplň už dávno nejsou jediné proměnné, podle kterých si lidé vybírají zaměstnání. Zatímco vztahy s kolegy a nadřízenými dopředu příliš odhadnout nelze, jinak je to s pracovním prostředím. Brněnský Technologický park nabízí hned několik tipů, jak příjemné pracovní prostředí vytvořit.

Většina lidí v posledních měsících dělí svůj pracovní režim mezi takzvaný home office a v případě nutnosti na docházku na standardní pracoviště. Nejen proto je velmi důležité, aby se lidé v místě, kam dochází pracovat, cítili komfortně. Podmínky v těchto prostorách by měly být uzpůsobeny tak, aby se zaměstnanci mohli co nejlépe soustředit a odvádět tak maximální pracovní výkon.

Zeleň prospívá psychickému rozpoložení

Květináč na pracovním stole nebo kaktusy na parapetu nejsou v kancelářích žádnou novinkou. Lidé se v blízkosti rostlin totiž cítí uvolněně. „Příroda je pro lidi stále nejpřirozenějším prostředím, přestože v současné době v ní trávíme méně času, než ve městech a v budovách. Pracovat z lehátka na zahradě si sice může dovolit jen málokdo a navíc to podmínky ani počasí často neumožňují, ale pro psychiku je dobrý i zprostředkovaný kontakt s přírodou. Čím více pracoviště připomíná přirozené, přírodní prostředí, tím lépe se nám daří udržovat vnitřní harmonii a odolávat stresu,“ upozorňuje psycholožka Barbara Fajkusová.    

Fíkus v květináči v rohu místnosti přitom není jediný způsob, jak dostat zeleň dovnitř budovy. V Technologickém parku Brno šli architekti cestou skleněných hydroponických boxů, které umožňují umístit zeleň nejen na nevyužité plochy, ale rostliny tak mohou tvořit optické rozdělovače místností a vytvářet odpočinková zákoutí. „U nás je příroda na prvním místě a snažíme se o maximální pestrost. Kromě ryb v jezírku a všudypřítomných ptáků máme i kachny, několik hmyzích domečků a vlastní včelíny. Do budoucna plánujeme ještě více ozelenit střechy a přidat na jednu z vybraných střech i užitkovou zahradu,“ popisuje Jitka Sládková, ředitelka strategického rozvoje a marketingu z Technologického parku Brno (TPB).

U světla záleží na barvě i intenzitě

Pokud většinu času trávíme v budovách, světlo uvnitř hraje významnou roli. Nejen intenzita, ale i barva světla má vliv na lidské biorytmy, ovlivňuje bdělost, výkonnost, náladu i celkové rozpoložení člověka. Důležité je osvětlení i v zasedacích místnostech, kde mohou mít lidé při dlouhých náročných jednáních problémy s udržením pozornosti. 

V Technologickém parku jsme proto nejen v open space prostorách dbali na vytvoření světelného komfortu, který podporuje celkové pracovní pohodlí. Například v zasedací místnosti Amoeba v TPB tak architekti mysleli na prosklené průhledy, které dávají možnost výhledu do okolí, a zároveň poskytují dostatek denního světla, které je pro organismus nejpřirozenější. Půdorys zasedací místnosti je navíc amorfní, připomínající buňku, jsou zde tedy pouze zaoblené rohy,“ doplňuje Sládková.

Aktivní odpočinek v obědové pauze

Pracovat osm hodin v kuse bez přerušení zákoník práce neumožňuje a povinné pauzy mají zaměstnance chránit před vyčerpáním a působit jako prevence rizika poranění z únavy. Čím dál více zaměstnavatelů si ale uvědomuje, že je důležité, jakým způsobem mohou zaměstnanci přestávky trávit. Pouhé přerušení práce totiž tělu ani mysli přílišnou relaxaci neumožní, pokud člověk zůstane u pracovního stolu a namísto do účetního programu se zahledí do webových stránek.

Zvláště u psychicky náročných úkonů, které vyžadují vysoké soustředění, je dobré práci prokládat změnou činnosti, nejlépe spojenou i s pohybem a odlišným prostředím. Pokud člověk tuto možnost nemá, může mu hrozit syndrom vyhoření. Naopak soulad mezi pracovním prostředím a možností aktivního odpočinku může u lidí zvýšit pracovní výkonnost a celkové výsledky,“ upozorňuje Fajkusová. 

Právě pestrost pohybových aktivit představuje vítané oživění pracovní rutiny. Možností sportovního vyžití v Technologickém parku je proto hned několik. „Na své si přijdou milovníci běhu, například v areálu Vysokého učení technického jsou k dispozici dva atletické stadiony, či volně přístupné stěny na bouldering. V zimě potkáte i běžkaře, jelikož sníh se tu drží déle než v centru. Plánujeme vybudovat i multifunkční hřiště a workoutovou zónu,“ představuje volnočasové možnosti v TPB Sládková.

Trendy a důvěra

Přestože úprava pracovního prostředí, která přispívá k stále oblíbenějšímu konceptu work – life balance, tedy vyvážení pracovního a osobního života, je svým způsobem módní trend, nese s sebou nesporné výhody. „Vliv okolního prostředí na pracovní výkony je zřejmý. Spolu s ním ale přichází ještě jedna výhoda, která není na první pohled tak patrná. Lidem totiž přináší důležitý pocit, že na ně vedení firem myslí. A také že nejsou jen stroje na generování práce, ale někomu také záleží na tom, jak se při ní cítí a do jejich pohody je ochoten investovat,“ dodává Fajkusová.

Technologický park má i pro nejbližší měsíce ambiciózní plány a plánuje vybudovat celou řadu prvků, které zaměstnancům zpříjemní jak práci, tak odpočinek. „Postavíme lehátka, aby každý mohl pracovat, jakoby byl doma na zahradě, některá z nich budou disponovat i dobíjením pro mobilní přístroje. V parku se také objeví lavičky na solární energii, které budou mít wi-fi a nabíjení přes USB kabel a rozšíříme také prostory vhodné pro týmová setkání nebo společné venkovní obědy,“ uzavírá Sládková.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv