Rubrika | Naše téma, Zdraví

Nová informační linka a web podpoří porodní asistentky, zdravotníky, lékaře i další osoby pečující o rodiny po ztrátě miminka v období kolem porodu

01. 12. 2020 - Redakce

Unie porodních asistentek spouští od 1. prosince novou webovou stránku www.perinatalniztrata.cz věnující se tématu perinatální ztráty a také informační linku pro podporu zdravotníků, aby mohli lépe pečovat o rodiny postižené ztrátou miminka v období kolem porodu. Takových rodin je v Česku kolem 500 ročně. Primárně jsou web i linka určeny porodním asistentkám, zdravotníkům a dalším odborníkům, ale i rodiny po perinatální ztrátě mohou na webové stránce najít potřebné informace a kontakty přehledně na jednom místě.

V době, kdy jsme s partnerem procházeli nejtěžšími okamžiky našeho života, nám chyběly informace, které nám personál porodnice měl předat a které by nám těžké chvíle alespoň trochu usnadnily. I později jsem jako porodní asistentka doprovázející rodiny v období perinatální ztráty stále narážela na nekompletnost, neaktuálnost informací, které lze těmto rodičům poskytnout. Věřím, že tato služba umožní nám, porodním asistentkám, i dalším zdravotníkům nabízet kvalitní, citlivou, vědomou péči, která rodinám prožívajícím perinatální ztrátu usnadní náročnou životní situaci,“ komentuje vznik nové služby komunitní porodní asistentka Kateřina Hrubá z Mostu.

Linka i web jsou svým zaměřením určeny všem zdravotnickým i pečujícím profesím, odborné veřejnosti a komukoli, koho se toto téma týká. Web chce být inspirací pro citlivou  a respektující komunikaci s rodinou a podporovat kompetence rodiny. Organizátory péče – vedení zdravotnických zařízení – může podpořit v informovaných rozhodnutích o tom, jakým směrem lze tuto péči rozvíjet.

Pochopitelně i zdravotníci mají v souvislosti s péčí o rodiny po perinatální ztrátě specifické potřeby, mimo jiné i potřebu sdílení s jinými… Na webu oceňuji dostupnost informací týkajících se tohoto důležitého tématu na jednom místě,“ říká MUDr. Jan Hálek, Ph.D., neonatolog z Fakultní nemocnice Olomouc.

Obsahem webu jsou informace o postupech u perinatální ztráty či o vzdělávání v této oblasti, dále nástroje profesní podpory, kontakty, odkazy a další zdroje. Základní informační přehled zde najdou i samotné ztrátou postižené rodiny.

Telefonická linka k perinatální ztrátě je odborným poradenstvím poskytovaným Unií porodních asistentek. Porodní asistentky, zdravotníci a lékaři pečující o rodinu procházející ztrátou mohou zavolat (i anonymně) a poradit se, ať už se jedná o péči o ženu prožívající ztrátu před porodem, při porodu dítěte nebo v navazující péči. Poradkyně na lince mohou pomoci pečujícím osobám i v aktuálních situacích, tato linka však není sociální službou. Poradkyně jsou vyškolené odbornice, které se během konzultací na lince snaží uplatňovat poslání, hodnoty a východiska UNIPA (viz webové stránky www.unipa.cz) a hodnoty a principy family-centred care.

Práce porodních asistentek je krásná, ale zároveň velice náročná. Je tomu tak v případě, kdy jsou porodní asistentky přítomny porodu, po kterém rodina odchází domů se zdravým dítětem. Ale mnohem větší nároky toto povolání klade na porodní asistentky v případě, pokud se miminko narodí mrtvé. Rodina procházející perinatální ztrátou potřebuje kolem sebe zdravotníky, kteří ji citlivě podpoří. My,jako profesní organizace, chceme naším snažením porodním asistentkám a dalším profesionálům nabídnout pomocnou ruku a ověřené informace,“ doplňuje Kateřina Hájková Klíčová z Unie porodních asistentek.

Na telefonním čísle +420 228 224 063 je linka v provozu od 1. prosince každý všední den v pondělí a ve středu v 9–12 hod., v úterý, čtvrtek a pátek v 15–18 hod. Její provoz je možný díky sponzorské podpoře firmy Nethost.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv