Tipy, jak letos v létě sjednat nejvýhodnější cestovní pojištění
09. 07. 2012 - Redakce
Začátek letní turistické sezóny je nejvhodnějším obdobím pro sjednání cestovního pojištění. Ceny pojistek jsou totiž díky konkurenci pojišťoven nejnižší za celý rok. Okamžité sjednání cestovní pojistky je proto výhodné, i když se na cestu chystáte třeba koncem srpna. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak si na začátku turistické sezóny vybrat a sjednat výhodné cestovní pojištění.
Sjednejte si pojištění již nyní
I když svoji dovolenou plánujete na konec prázdnin nebo až na září, cestovní pojistku si sjednejte již nyní a ušetříte. Cestovní pojištění je totiž aktuálně na začátku turistické sezóny levnější než po zbytek roku. „Pojišťovny se nízkými cenami snaží přilákat zákazníky. Na začátku léta proto tlačí ceny cestovního pojištění dolů. Proto každému, kdo má již svou dovolenou naplánovanou, doporučujeme využít výhodných podmínek a sjednat pojištění nyní,“ uvedl Pavel Ronovský, ředitel nezávislého portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky pojišťoven a penzijních fondů.
Srovnejte nabídky na internetu
Nejjednodušší možností, jak získat výhodné cestovní pojištění, je využít služeb porovnávacích portálů. Ty vyhledají nabídky, které přesně odpovídají zadaným kritériím a potřebám cestovatele. Dostupné nabídky od různých pojišťoven na trhu zároveň seřadí podle ceny a přehledně znázorní výši krytí různých rizik. Porovnávací portály rovněž umožňují okamžitý a pohodlný nákup vybraného cestovního pojištění online. Potřebné dokumenty dostanete obratem na vaši emailovou adresu. V případě, že si nevíte s výběrem vhodné pojistky rady, kontaktujte vyškoleného pracovníka portálu, který vám podá potřebné informace.
Zjistěte si parametry své pojistky
Nabídky pojišťoven se vzájemně liší, pečlivě si proto porovnejte jednotlivé produkty. Některá cestovní pojištění mohou již v základu obsahovat krytí rizik, jež byste si jinak museli navíc připojistit. Platí to zejména pro různé sportovní aktivity. Připojištěním se však nevyhýbejte, v nepříjemných situacích mohou pomoci. Platí to zejména pro připojištění provozování rizikových sportů a připojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetím osobám. Mnozí klienti využívají také připojištění ztráty zavazadel nebo pojištění úrazu. Připojištění sice cenu základního cestovního pojištění mírně navýší, jejich sjednání se však vyplatí. Může totiž ušetřit stotisícové náklady na nápravu způsobených škod.
Ověřte rozsah asistenčních služeb
Při sjednávání cestovního pojištění a před samotným odjezdem do zahraničí si prověřte rozsah asistenčních služeb. Zjistěte, jaký servis vám pojišťovna nabízí, abyste jej byli schopni využít a dodrželi stanovené podmínky. Doporučujeme kontaktovat asistenční službu v případě nouze pokaždé. Pokud si totiž klient poradí s problémem sám a zpětně bude po pojišťovně žádat finanční náhradu, může se setkat s odmítnutím nebo s krácením pojistného plnění. V rámci pojistky by měla být samozřejmostí non-stop asistenční linka pro řešení zdravotních i právních obtíží, které nastanou v zahraničí. Většina pojišťoven potom zajišťuje telefonické tlumočení při jednání s místními úřady, policií, lékaři nebo celníky. Před cestou si také nezapomeňte uložit kontakty na asistenční službu do mobilního telefonu a vytisknout kartičku s číslem vaší pojistné smlouvy. Kartičku pak raději noste neustále u sebe.
Pozor na výluky ve smlouvách
Dobrá cestovní pojistka je nutností zvláště v případě, když chcete na dovolené sportovat a provozovat různé adrenalinové aktivity. Rekreační sporty bývají součástí běžného cestovního pojištění, pro rizikovější aktivity se musíte připojistit. „Pojišťovny se velmi liší v pohledu na rizikovost jednotlivých sportů. Proto musíte dobře prostudovat pojistné podmínky a ověřit, zda se na plánovanou aktivitu nevztahuje výluka. V takovém případě byste museli vybrat jinou pojišťovnu nebo objednat připojištění,“ doporučil Pavel Ronovský z portálu ČeskéPojištění.cz. „Pokud se v pojistné problematice nevyznáte, můžete se obrátit na porovnávače pojištění. Zde vám pomohou vybrat optimální pojistku,“ doplnil Ronovský. Některé aktivity ale zůstávají prakticky nepojistitelné. Jde například o letecké sporty, kontaktní bojové sporty, výpravy na širé moře mimo pobřežní vody nebo výpravy do hor nad 5000 metrů.
Tags | cestovní pojištění