Rubrika | Naše téma

Východní část Česka se dočkala nových ortofotomap, aktualizace přidala přes 31 tisíc snímků celé Moravy

13. 03. 2019 - Redakce

Obyvatelé regionů na východě Česka se mohou podívat na svá města a domovy na nejnovějších ortofotomapách. Aktualizované letecké snímky Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje jsou od tohoto týdne dostupné na webu Chytremapy.cz a v mapových aplikacích GisOnline.cz. V letošním roce další kolo snímkování čeká západ republiky.

Letecké snímky výhodní části země pořizovala brněnská společnost TopGis se svými letadly Cessna 404 a Partenavia P68 loni od konce dubna do konce srpna. „Snímkování probíhalo nad celou Moravou. Celkem se jednalo o území o rozloze větší než 21,5 tisíce kilometrů čtverečných a přibylo tak více než 31 tisíc nových snímků,“ uvedla Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis, která se na letecké snímkování Česka specializuje a od roku 2014 realizovala již dvě kompletní časové řady.

Celý proces kompletace výsledné ortofotomapy je technicky velmi náročný, specialistům společnosti se jej však podařilo dokončit již v průběhu prvních dvou měsíců letošního roku. „Díky tomu je tak možné od tohoto týdne nové snímky najít na webu Chytremapy.cz, který kromě mapových podkladů nabízí například i přímý vstup do katastru nemovitostí nebo nástroje pro přesné měření, a ve webové aplikaci GisOnline.cz, kterou využívají města a obce,“ doplnila Drahomíra Zedníčková.

V aktualizovaných mapách jsou přitom na první pohled patrné změny, kterými některé oblasti v minulých letech prošly. Zejména u měst je velmi dobře vidět, jak postupuje výstavba nových budov či jak si stavební firmy poradily s úpravou stávajících komunikací i budováním těch nových.

Další kolo snímkování v letošním roce

Snímkováním východní části země začal v loňském roce TopGis již třetí kolo mapování České republiky. V období od května do září 2019 se letadla společnosti vydají nad západní část republiky, aby pořídily aktualizované záběry Prahy, Středočeského, Ústeckého, Libereckého a Plzeňského kraje. Zbývající část země je pak v plánu na další dva roky.

Letecké mapování není záležitostí na pár dnů. „Podrobné plánování letů probíhá již v zimě. Čekání na vhodnou dobu k samotnému snímkování pak může trvat i několik týdnů, protože významnou roli v tomto ohledu hraje bezoblačné počasí. Pořizování leteckých snímků se též nedá provádět celoročně, ale je k němu ideální právě období od jara do podzimu, kdy jsou dobré světelné podmínky a díky poloze a úhlu slunce výsledné snímky neruší extrémní stíny,“ sdělila Drahomíra Zedníčková.

K leteckému snímkování používá TopGis vlastní techniku. Nad tuzemskou krajinou tak bude v letošním roce zase létat Cessna 404 vybavená velkoformátovou kamerou nebo stejně vybavená dvoumotorová Partenavia P68. Výstupem budou velmi detailní snímky s rozlišením 12,5 cm/pixel. Na fotografiích tak budou vidět i různé detaily jako nápisy v krajině, na střechách nebo vozovce.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv