Rubrika | Tipy a rady

Evropský den mozku: Migrénou trpí každý čtvrtý, mrtvice je nejčastější příčinou úmrtí

11. 03. 2014 - Redakce

Evropský den mozku připadá na 11. březen a tento rok se bude slavit již pošestnácté. Každoročně se jeden březnový týden koná také Týden mozku, v jehož rámci se setkávají špičkoví neurologové z celého světa. Letos tento sjezd začal 10. března. Vzhledem k alarmujícím číslům, podle nichž se nejméně 25 % Čechů setká během svého života s migrénou a mrtvice je u nás příčinou úmrtí ve více než polovině případů, vám přinášíme článek s tipy, jak pečovat o svůj mozek.

Bez ryb blíže k depresím

Pokud chceme, aby náš mozek dobře fungoval, musíme myslet na správné živiny, které jsou jeho stavebními kameny. Mezi ně patří esenciální mastné kyseliny a vitaminy E a skupiny B. Tyto látky si naše tělo neumí vyrobit, proto je nutné přijímat je z potravy. „Výzkumy ukazují, že nedostatek 3-omega mastných kyselin může způsobit deprese, migrény nebo mrtvici. Může však také vést k problémům s učením a duševním problémům. Málo vitaminu B se často projevuje únavou a podle některých studií může nepostačující přísun vitaminu E stát za vznikem určitých onemocnění mozku,“ říká PharmDr. Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica. Vynikajícím zdrojem esenciálních mastných kyselin je rybí tuk, vitamin E můžeme načerpat například ze sóji a pšeničných klíčků. Z luštěnin, ořechů a kvasnic lze získat vitaminy skupiny B. Optimální denní dávku nám mohou pomoci zajistit také doplňky stravy.

Psychický odpočinek při fyzické zátěži

Pravidelný sport, který v ideálním případě provozujeme na čerstvém vzduchu, působí na mozek jako vzpruha. Během pohybu totiž dochází k lepšímu prokysličování mozku, který je lépe prokrven. To může přispívat ke zlepšení paměti a zvýšit schopnost učit se. Sport také pomáhá vylučování hormonů, které příznivě ovlivňují naši náladu a tlumí bolest. Vyplavují se taktéž látky, díky nimž si odpočine levá hemisféra, zodpovídající za logické a rozumové úkoly, a nastartuje se činnost pravé hemisféry, která má na starosti kreativní a abstraktní činnosti. Pravidelnost sportování je důležitá. Pokud jsme totiž trénovaní, umí naše tělo vyrobit těchto látek více a v kratším čase.

Jazyky proti Alzheimerově chorobě

Ke zdravému mozku nám vedle sportu pomůže také pravidelný mentální trénink. Během něho bychom se měli snažit aktivně posilovat procesy, které se v mozku odehrávají. Často se doporučuje luštit křížovky nebo sudoku, ale pomoci mohou také šachy, karty a jiné deskové hry, které nás nutí přemýšlet. Výbornou volbou je začít se učit cizí jazyk. Lidé, kteří hovoří více jazyky, jsou totiž méně často postiženi Alzheimerova nemoc. Pravidelné učení se cizí řeči může údajně zpomalit nástup této choroby až o čtyři roky. Příznivý vliv na mozek má také hra na hudební nástroj. Ačkoli je lepší začít s jazyky i hudbou ještě v dětství, ani dospělí neztrácejí schopnost učit se. Proto není nikdy pozdě s tréninkem mozku začít.

Po učení hned spát

Důležitým bodem v péči o mozek by samozřejmě měl být také odpočinek. Pro dospělého člověka je denní minimum spánku 6 hodin. „Dlouhodobá spánková deprivace může vést k podobným změnám, jaké s sebou přináší stárnutí, zejména se objevují poruchy paměti. V mozku se navíc zvedá hladina stresových hormonů, což se může odrazit na problémech s koncentrací, přemýšlením a chováním,“ vysvětluje PharmDr. Klára Minczinger ze společnosti Generica. Naopak kvalitní hluboký spánek pomáhá při učení a zlepšuje paměť. Během doby, kdy spíme, totiž dochází v našem mozku ke zpracování informací, které jsme získali během dne. Pokud chceme spát kvalitně, měli bychom se vyhnout konzumaci jídla těsně před spaním. Dobré je také omezit přísun alkoholu, kofeinu a nikotinu. Pro lepší spánek nám může pomoci například směs extraktů z chmele, mučenky a kořene kozlíku.

Tags | , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv